Szó sincs béremelésről: megszorításokat is tartalmaz a jövő évi költségvetés

Nem nőnek jövőre sem a közalkalmazotti bérek, sem a nyugdíjak – derül ki a kormány által kidolgozott, 2012-es évi költségvetés tervezetéből, amely a hétvégén jutott a Mediafax hírügynökség birtokába. Ez a lépés egyébként várható volt, hiszen – mint arról lapunkban beszámoltunk – az elmúlt héten a képviselőház is megszavazta a bérek és nyugdíjak jelenlegi szinten történő befagyasztásáról szóló jogszabályt. Ezt követően ugyan Kelemen Hunor RMDSZ-elnök úgy nyilatkozott, hogy az általa vezetett alakulat szeretné elérni, a büdzsétervezet bevezető részébe foglalják bele, hogy amennyiben a gazdasági növekedés ezt lehetővé teszi, akkor a jövő év follyamán nőhetnek a bérek és a nyugdíjak, ám a költségvetés-tervezet jelenlegi változatában ez nem szerepel.

Krónika

2011. november 14., 06:422011. november 14., 06:42

Így a 2012-es költségvetés is a 2009-es 732,8 lejes nyugdíjponttal számol. Egyébként a nyugdíjalap költségvetése  valamelyest  bővült,  míg  idénre 46,2 milliárd lejt irányoztak elő, jövőre 47 milliárd lejjel számolnak, ami a bruttó hazai termék (GDP) 8,1 százalékát teszi ki.

A szükséges anyagi erőforrás megállapításakor 4,761 millió állami alapokból fizetett nyugdíjassal és 747 lejes átlagnyugdíjjal számoltak, további 159 ezer idős személy havi járandóságát pedig a védelmi, valamint a belügyminisztérium, illetve a titkosszolgálat finanszírozza, esetükben az átlagnyugdíj már 2289 lejre rúg. Idén az állami nyugdíjalapból 4,78 millió személy részesült, az átlagnyugdíj 749 lej volt, a védelmi rendszerből kifizetett 155 800 nyugdíjas átlagos havi jövedelme pedig 1755 lej volt. Ezzel párhuzamosan a költségvetés tervezetében nincs szó a társadalombiztosítási hozzájárulás mértékének csökkentéséről sem. A társadalombiztosítási költségvetés bevételei várhatóan 48,7 milliárd lejre rúgnak jövőre, miközben a kiadásoknak 48,5 milliárd lejes szintet állapítottak meg.

Megvont támogatások

Egy, szintén kormányzati körökből kiszivárgott dokumentumból eközben arra derül fény, hogy 2012-ben a kormány már nem nyújtja az új oktatási törvénnyel bevezetett szociális kuponokat sem a kisiskolás gyerekeket nevelő, rászoruló családoknak. Nem részesülnek továbbá támogatásban a forradalmárok sem, s az utazási kedvezményeket is megvonják tőlük – mindössze hat ingyenes utazásra lesznek jogosultak.

Hivatalos indoklás

„A 2012-es évi költségvetésben nem szerepel a bérek és nyugdíjak emelése, mivel a kormány nem vetette rá magát az optimista forgatókönyvre. Ha azonban a gazdasági adatok április–májusi vizsgálata pozitív lesz, akkor egy kormányrendelettel néhány százalékkal lehet majd indexálni ezeket az összegeket” – jelentette ki a kiszivárgott információk kapcsán Emil Boc miniszterelnök, aki szerint az év második felében sor kerülhet a bérek és nyugdíjak emelésére, azonban csak az ésszerűség keretein belül. Ugyanakkor a kormányfő arra is felhívta a figyelmet, hogy a román gazdaság alakulására nagyban ki fognak hatni a nemzetközi gazdasági történések is. Szerinte amennyiben a világgazdaság helyzete nem romlik tovább, akkor lehet szó bér- és nyugdíjemelésről.

Gheorghe Ialomiţianu pénzügyminiszter eközben arról értekezett, hogy a járandóságok növelésének lehetősége létezik, csak ahhoz előbb látni kell, hogy hogyan alakul az ország gazdasága az első negyedévben.

Hasonlóan vélekedett tegnap Jeffrey Franks, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) romániai küldöttségének vezetője is. A Pro Tv-nek nyilatkozva elmondta, a jövő év első felében még mindenképp a jelenlegi szintjükön maradnak a bérek és a nyugdíjak, a második fél évben azonban van esély egy szerény, 3-4 százalékos emelésre, de csak abban az esetben, ha a gazdaság és a költségvetés alakulása ezt lehetővé teszi. Franks ugyanakkor elmondta, a román kormánnyal még nem tárgyalt egy határidőről, amikortól nőhetnének az illetmények. „A kormány úgy határozott, hogy kivárja, hogy mi történik. Gazdasági szempontból ez egy elővigyázatossági intézkedés. Nem tárgyaltunk a választások és a béremelés közötti összefüggésről sem. Én azt mondtam nekik, hogy jó lenne, ha tiszteletben tartanák a pénzügyi felelősség törvényét” – fogalmazott Franks.

Költségvetési sarokszámok

A jövő évi költségvetés 17,1 milliárd lejes deficittel, azaz 95,65 milliárd lejes bevétellel és 112,8 milliárd lejes kiadással számol. Jeffrey Franks korábban rámutatott, a bruttó hazai terméknek 2012-ben el kell érnie az 575 milliárd lejt, a költségvetési hiánynak pedig nem szabad meghaladnia ennek a 2,1 százalékát. A bevételi oldalon egyébként azzal számolnak, hogy mintegy 4 milliárd euró származik majd a GDP növekedéséből. A kormány prognózisa szerint mintegy 3 milliárd lejes növekedést eredményeznek majd az áfabevételek. Az európai uniós projektekhez szükséges önrész finanszírozására várhatóan 12 milliárd lejt különítenek el, ez az összeg 50 százalékkal magasabb, mint az idén erre a célra szánt költségvetési forrás.

„A 2012-es évi költségvetés 1,9 százalékos GDP-arányos deficittel és 2,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol. Amennyiben javul az európai helyzet, akkor van esély arra, hogy a román költségvetési hiány 3 százalékos legyen” – fejtette ki a büdzsé sarokszámai kapcsán Emil Boc, aki szerint a jelenlegi világgazdasági kontextusban maximális óvatosságra van szükség. A kormányfő ugyanakkor fontosnak tartotta kiemelni, hogy a jövő évi költségvetés a beruházásokra alapoz, s próbálja elkerülni az államadósság túlzott mértékű növekedését. „Az államadósság a tervek szerint a 2012-es GDP 33,9 százalékát teszi majd ki, tehát jóval alacsonyabb lesz, mint a maastrichti egyezményben rögzített 60 százalékos szint. Boc ugyanakkor azt mondja, Románia tartja a 2015-ös euróövezeti csatlakozási időpontot.

Megnyirbált minisztériumi büdzsék

A minisztériumok mintegy felének – többek között az oktatási, művelődési, mezőgazdasági, illetve igazságügyi tárca –, valamint a parlament költségvetését is megnyirbálja a kormány a jövő évi költségvetés tervezete szerint. Ezzel szemben a tervek szerint az ideinél nagyobb összegből gazdálkodhat majd az államelnöki hivatal és a hírszerző szolgálatok.

Kelemen Hunor kulturális miniszter szerint pedig fontos projektek hiúsulhatnak meg, ha valóban kevesebb pénzből gazdálkodhat jövőre az általa vezetett tárca, mint idén. Példaként a Mediafax hírügynökségnek nyilatkozva azt hozta fel, hogy nem láthatnak hozzá a bukaresti operaház épületének a restaurálásához, az állami színház újjáépítéséhez, valamint a Cantacuzino-palota renoválásához sem. Kelemen szerint amennyiben egy bizonyos szintnél tovább csökkentik a művelődési tárca büdzséjét, akkor az intézmény lehúzhatja a rolót, vagy feladatait átháríthatja a pénzügyminisztériumra.

Mint hangsúlyozta, válságos időkben is prioritást kellene képezniük az olyan területeknek, mint az oktatás, a kultúra, valamint az egészségügy. Kelemen leszögezte, nem fogadhatja el, hogy a deficitcélt a kulturális tárca rovására próbálják elérni, s szerinte meg fogják találni azokat a forrásokat, amelyek révén a tárca jövő évi költségvetése megközelíti az ideit, s egyetlen lefaragást fogad el, az idei Enescu-fesztiválra fordított összegről mond le.
 

Kiigazítják az idei költségvetést

A kormány november végéig költségvetés-kiigazítást eszközöl ki, amelynek révén levág az intézmények java részének előirányzott összegekből, a forrásokat pedig az egészségügyi minisztériumhoz irányítja át, hogy a tárca törleszteni tudja  felhalmozott adósságai egy részét – nyilatkozták a Mediafax hírügynökségnek kormányzati források. Az idei immár második kiigazítás negatív irányú lesz, mivel a költségvetési bevételek mintegy 700 millió lejjel a becsült szint alatt maradtak, miközben a jó mezőgazdasági termésre alapozott gazdasági növekedés nem hozott költségvetési bevételeket, ezt az ágazatot ugyanis a szakértők szerint magas fokú adócsalás jellemzi. Mint arról beszámoltunk, az első büdzsékiigazításra augusztus elején került sor. Akkor Cseke Attila egészségügyi tárcavezető elégedetlen volt a minisztériumnak kiutalt összegekkel, ami miatt be is nyújtotta lemondását.

A korábban leszögezett adatok szerint az idei év végén a költségvetési hiánynak nem szabad meghaladnia a bruttó hazai termék (GDP) 4,4 százalékát. Az első kilenc hónap után a hiány már 2,5 százalékos.


 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait

A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait
2025. május 19., hétfő

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme

A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme
2025. május 19., hétfő

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve

Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve
2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)