Medvékről az iskolában. Első körben 15 iskolába szeretné elvinni mobil oktatási csomagját a Project Bag Egyesület
Fotó: Facebook/Tusnad Eco Bear Cave
A medvékről, azok természetben betöltött szerepéről és az ember-medve konfliktusok megelőzéséről, illetve a békés együttéléséről szóló ismeretterjesztő programot kíván iskolákba eljuttatni a Project Bag Egyesület. Kozma Kis Emese projektvezető, a civil szervezet elnöke a TusnadEcoBear MobilCave elnevezésű vándor látogatóteremről, az oktatás, tudatosítás fontosságáról beszélt a Krónikának.
2025. május 19., 18:422025. május 19., 18:42
Székelyföld első vándor látogatótermének, a TusnadEcoBear MobilCave-nek a létrehozására gyűjt támogatást a Project Bag Egyesület, amely a medvékről, az ember és a medve békés együttéléséről szeretne információkat megosztani a diákokkal. Kozma Kis Emese projektvezető a Krónika megkeresésére elmondta, a mobil oktatási csomag célja, hogy a logisztikai nehézségek ellenére is elérjék a gyerekeket, akik nem tudnak eljutni a tusnádfürdői látogatóközpontjukba.
főként Csíkszereda és Alcsík térségében, ahol már partnerségekkel rendelkeznek. Ugyanakkor nyitottak arra is, hogy más megyékből érkező megkereséseknek eleget tegyenek, amennyiben a finanszírozási lehetőségek bővülnek. A kezdeményezéshez jelenleg a Fuss NEKI! adománygyűjtő program keretében várják a támogatásokat.
Az ismeretterjesztő programmal azokat a gyerekeket is szeretnék megszólítani, akik nem tudnak eljutni a tusnádfürdői látogatóterembe
Fotó: Facebook/Tusnad Eco Bear Cave
„A program lebonyolításáért két kolléganőnk felel majd, akiket kiképeztünk az oktatási anyag bemutatására. Ők már korábban is részt vettek hasonló munkában: önkéntesként kapcsolódtak be, később pedig projektalapon dolgoztak iskolás csoportokkal, terepen és a látogatóteremben egyaránt.
és munkatársaink interaktív elemekkel – megfogható tárgyakkal, játékos eszközökkel – teszik testközelivé a tanulást” – magyarázta a Project Bag Egyesület elnöke.
Kozma Kis Emese a MobilCave ötletének megszületéséről is beszélt lapunknak. Mint mondta, a projekt alapját a TusnadEcoBear kezdeményezés tapasztalatai jelentik. Ezt korábban az Accent geoökológiai szervezet hozta létre norvég támogatás révén, és az ember-medve békés együttélésének népszerűsítését tűzte ki célul. A program négy pillérre épült, ezek egyike a tusnádfürdői látogatóterem, amely interaktív elemek segítségével mutatja be a medvékkel kapcsolatos tudnivalókat.
A projektvezető szerint az applikáció segítségével az észlelések közvetlenül a helyi beavatkozó csapatokhoz jutnak el, így a hagyományos riasztási rendszerekhez képest lerövidül a reakcióidő. Emellett az alkalmazás oktatási célokat is szolgál: a gyerekeket megtanítják felismerni a medvék jelenlétére utaló nyomokat, és az adatgyűjtés GPS-koordinátákkal kiegészítve tudományos szempontból is értékes bázist képez.
A diákok a medvék életéről, jellegzetességeiről tudhatnak meg többet
Fotó: Facebook/Tusnad Eco Bear Cave
A kezdeményezés további pillérei között szerepel a TusnadEcoBearFest, egy tematikus fesztivál, amely elsősorban a családokat, gyerekeket és turistákat szólítja meg. A negyedik, szakmai pillért a TusnadEcoBearConf tudományos konferencia jelenti, amely
„A Project Bag Egyesület három évvel ezelőtt vette át a TusnadEcoBear projektet az Accent egyesülettől, melynek munkatársa, Imecs István biológus a mi kollégánk is, így neki köszönhető. A munka folytatásához folyamatosan keresünk támogatókat, a WWF Románia stabil partnerünk, európai uniós alapítványok is finanszíroznak, ugyanakkor partnerkapcsolatokat alakítottunk ki olyan nemzetközi szervezetekkel is, amelyek más országokban hasonló ember-medve konfliktuskezeléssel foglalkoznak” – részletezte a civil szervezet vezetője.
Interaktív elemekkel válik érdekessé, izgalmassá a tanulás
Fotó: Facebook/Tusnad Eco Bear Cave
Kozma Kis Emese hangsúlyozta, hogy a tusnádfürdői jó gyakorlat kézzelfogható eredményeket hozott. Mint ismeretes, a térségben korábban rendszeresek voltak a medvék okozta károk és konfliktusok, amelyek hátterében többek között az állt, hogy a Hargita megyei település kezdte kinőni magát, ezért az emberek lakóterülete egyre közelebb került a vadállatok élőhelyéhez. A probléma súlyosbodását tovább fokozta, hogy a medvéket turisztikai attrakcióként használták, etették, így azok hozzászoktak az emberi jelenléthez. A helyzetet azonban különböző beavatkozásokkal sikerült javítani: elektromos kerítések, medvebiztos szemetesek és a nagyvadak számára nem vonzó gyümölcsfajták telepítése, valamint széles körű oktatási és tudatosító kampányok révén.
Igény és finanszírozás függvényében különböző iskolákba vinnék el az oktatási csomagot
Fotó: Facebook/Tusnad Eco Bear Cave
„Az egyik legfontosabb eredmény, hogy tavaly már nem érkezett hivatalos jelentés medve okozta kárról. Célunk, hogy ezt a sikertörténetet fenntartsuk, és más településekre is eljuttassuk.
Hangsúlyozta, a MobilCave vándor látogatóterem létrehozását bárki támogathatja. Az érdeklődők a Fuss NEKI! adománygyűjtő program keretében választhatnak nagykövetet és online, banki utalással vagy készpénzben is hozzájárulhatnak a program megvalósításához. A gyűjtés június 1-jéig tart, a program zárópontja pedig május 24-én lesz Csíkszeredában egy nagyszabású sportesemény keretében, ahol a nagykövetek futással, kerékpározással vagy gyaloglással teljesítik a vállalt távokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.
Újabb hőségriasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
szóljon hozzá!