Árak a Lidl egyik kolozsvári üzletében. Megannyi termék jóval olcsóbb nálunk, mint Magyarországon
Fotó: Rostás Szabolcs
Jóval, akár 60 százalékkal is drágábbak ugyanazok a termékek a Lidl magyarországi boltjaiban, mint Romániában a Világgazdaság által végzett ár-összehasonlítás alapján, amely azt mutatja, hogy alig találni olyan árukategóriát, ami az anyaországban kerül kevesebbe.
2023. január 29., 21:362023. január 29., 21:36
2023. január 29., 21:502023. január 29., 21:50
A zöldségek, a gyümölcsök, az alkoholos italok, a kávé, az üdítők, a felvágottak, a sajtok, a vaj és az édességek termékkörében is látványosan olcsóbb a román Lidl, mint a magyar – ez az egyik fő következtetése annak az ár-összehasonlító vizsgálatnak, amit a magyarországi gazdasági portál végzett el a hétvégén.
A vizsgálat során a romániai Lidl árait a legfrissebb, január 27-i árlista alapján állapították meg, magyarországi viszonylatban pedig egy tetszőlegesen kiválasztott – a budapesti agglomerációban, a fővárosól mintegy 10 kilométerre lévő – Lidl bolt polci árait vették alapul az ottani árak rögzítésére.
A vizsgálat első eleme a piros burgonya, amelynek kilóját 2,29 lejre árazta a romániai Lidl; ez 80 forintos árfolyammal számolva mintegy 184 forint. Ezzel szemben a kiválasztott magyarországi Lidl-üzletben egy kilogramm piros burgonya 299,5 forintba került, vagyis az eltérés 63 százalék, ami meghökkentő a Világgazdaság cikke szerint. Tetemes különbség látszik a romániai és a magyarországi banán ára között is. Egy kilogramm banán a román Lidlben 6,99 lej, vagyis 559 forint. A magyar Lidlben ugyanezért már 699 forintot kérnek el, ami éppen 25 százalékkal több.
Fotó: Rostás Szabolcs
Miközben a 2,5 literes kiszerelés 8,49 lej, 715 forint Romániában, a magyar Lidl-üzletben kétliteres Coca Cola volt 609 forintért. A literenkénti ár tehát 304,5 forint, szemben a romániai 286 forinttal – állapította meg a Világgazdaság. Az alkoholos italok kategóriájában az Argus Strong 0,5 literes dobozos sört az anyaországban 269 forintos áron találták meg, Romániában viszont 2,49 lejért, azaz 199 forintért adják. A kávéknál a Bellarom Gold 250 grammos csomagot vették alapul, ami a román Lidlben 12,99 lej, 1039 forint, míg a magyar Lidlben 1199 forint, vagyis mntegy 15 százalékkal drágább. Az édességek között a Ritter Sport 100 grammos csokoládéját vetették össze: 5,99 lej, 479 forint az 519 forint ellenében, valamivel több mint 8 százaléknyi árelőny a román Lidlnél.
Komoly különbséget mutat a szószok polcán a Kania ketchup. Romániában 560 gramm 4,99 lejbe, 400 forintba kerül, Magyarországon ebből a 700 grammos változat 779 forint. Vagyis 100 gramm Kania ketchup a román Lidlben szűk 72 forint, a magyar Lidlben pedig már 111 forint, ez 54 százalékos eltérés. A tejnél viszont fordul a kocka: a Pilos 1,5 százalékos egy literes UHT teje 409 forint Magyarországon, Romániában pedig 5,29 lej, ami 423 forint. Ha nem is tetemesen, de majdnem 4 százalékkal alacsonyabb a magyar ár.
Fotó: Rostás Szabolcs
A Világgazdaság cikke szerint a versenyképesebb romániai árak számos oka közül az egyik az eltérő adózási környezet: Romániában 9 százalék áfa rakódik az élelmiszerekre, Magyarországon pedig 5, 18 és 27 százalék. „A magyar bérszínvonal is magasabban van, mint a román, körülbelül nettó 80-100 ezer forinttal. Mivel a fogyasztóképes kereslet magasabb Magyarországon, így értelemszerűen az árszint is feljebb húzódik. A magasabb bérszínvonalnak viszont az is köszönhető, hogy a havi jövedelemre vetítve a bevásárlás kevésbé megterhelő Magyarországon, mint Romániában. Az alapvető élelmiszerekre kivetett ársapkáknak ugyancsak szerepe lehet, hiszen a felmérések szerint az üzletek 60-70 százalékban áthárítják az így kieső bevételt a kereskedőkre” – állapítja meg a gazdasági portál cikke.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
1 hozzászólás