Fotó: MTI
2012. január 16., 08:472012. január 16., 08:47
Washingtonban tárgyalt csütörtök éjjel Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter Christine Lagarde-dal, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatójával. „Nagyon hasznos eszmecserét folytattunk a legutóbbi magyarországi fejleményekről, és arról, hogy a jelen gazdasági helyzet megoldásához hogyan tudna az IMF a legjobban hozzájárulni” – írta Christine Lagarde közleményében. A nyilatkozatból azonban úgy tűnik, hogy Fellegi nem tudott túl sok konkrétumot elérni, az IMF vezérigazgatója ugyanis egyelőre ahhoz is feltételeket támasztott, hogy időpontot jelöljenek ki a hivatalos magyar IMF-tárgyalásokhoz.
„Jeleztem, hogy mielőtt az IMF meghatározhatná, hogy mikor és egyáltalán kezd-e tárgyalásokat egy készenléti hitelkeretről, kézzelfogható lépéseket kell látnunk, amelyek bizonyítják a magyar hatóságok erős elkötelezettségét a makrogazdasági stabilitáshoz szükséges politika megvalósításában” – áll a közleményben. Ezzel Lagarde azt is megpendítette, hogy amennyiben Magyarország nem tesz megfelelő lépéseket, még hivatalos IMF-tárgyalásokra sem kerül sor.
A vezérigazgató hozzátette: „Az európai hatóságok és intézmények támogatása szintén kritikus fontosságú lenne egy új hitelprogramról szóló tárgyaláshoz.” Ennek a feltételnek a teljesítése jelenleg nem tűnik egyszerűnek: az Európai Bizottság éppen csütörtökön erősítette meg, hogy támogatás helyett egyelőre jogi eljárás megindítását fontolgatja Magyarországgal szemben, amiért nem vonta vissza a szerintük uniós jogba ütköző törvényeit.
Az IMF-fel egyeztető magyar delegáció közleménye szerint Fellegi Tamás megerősítette, hogy a magyar kormány elkötelezett az IMF által fontosnak tartott célok mellett. A közlemény szerint „megállapodtak” abban, hogy „Magyarországnak olyan politikát kell folytatnia, amely megerősíti a piacok bizalmát a magyar gazdasági helyzetben, és lefekteti a fenntartható fejlődés alapjait az országban”. A kormány ezeket a célkitűzéseket egy közös egyetértéssel elfogadott program keretében szeretné megvalósítani.
Fellegi az egyeztetésen figyelmeztetett az időtényező fontosságára is, áll a közleményben.
Az EU támogatásáról szólva a miniszter azt mondta, hogy Magyarország az EU tagállama, és így minden IMF-programról folytatott megbeszélésről egyeztetnie kell az Unió vezetésével is. A magyar delegáció ezért hamarosan megbeszélést folytat az Európai Központi Bankkal és az Európai Bizottsággal is. A jövő héten a delegáció Németországban folytatja előzetes egyeztető körútját, ahol hétfőn és kedden tárgyalásokat folytat – többek között – Mario Draghival, az Európai Központi Bank elnökével és Jens Weidmann-nal, a Német Szövetségi Bank (Bundesbank) elnökével.
Fellegi azért utazott Washingtonba, hogy informális egyeztetéseken készítse elő a későbbi hivatalos tárgyalásokat, amelyek egy Magyarország által igényelt IMF-hitelről szólnak majd. Orbán Viktor korábban azt mondta, hogy Fellegi minden olyan hitellehetőségről tárgyalhat, amely segít Magyarországnak továbbra is a piacról finanszírozni magát. A kormány nem akar konkrétan pénzt felhasználni az IMF-től, hanem egy elővigyázatossági hitelkeretet igényelne, amely biztosítékként garantálja Magyarország fizetőképességét.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.