2011. december 13., 08:212011. december 13., 08:21
Hargita megyében a nettó átlagfizetések értéke 982 lej, közvetlenül előtte Suceava (988 lej) és Máramaros (1026 lej) megye áll a listán. 2010-ben egyébként még több mint 10 megye átlagbére nem haladta meg az 1000 lejt.
Amint a 2011-es adatokból kiderül, az első helyezett továbbra is Bukarest áll 2054 lejes nettó átlagfizetéssel, a második pozíciót pedig Ilfov megye foglalja el, ahol a lakosok átlagosan 1806 lejt keresnek. A fővárost és térségét Szeben megye követi 1620 lejes nettó átlagfizetéssel, megelőzve ezzel Kolozs (1524 lej) és Gorj (1488 lej) megyét.
Az előző évhez képest a bérek legnagyobb csökkenését az észak-moldovai térségben jegyezték, így a Botoşani megyei alkalmazottak fizetése 6, a Suceava és Iaşi megyei munkavállalóké pedig 4, illetve 3 százalékkal lett kevesebb. Az átlagbérek ugyanakkor csökkentek többek között Brassó, Beszterce-Naszód és Ilfov megyében.
A legnagyobb, 9,7 százalékos növekedés ezzel szemben Szeben megyében volt, majd Argeş (6,2 százalék), Olt (6 százalék), Gorj (6 százalék), valamint Temes (4 százalék) megye következett. A bérek inflációs rátát megelőző növekedése egyébként az ipari termelési, valamint az IT-szektorban eszközölt befektetéseknek köszönhető. Amint az INS adataiból kiderül, a lakosok béreinek növekedési aránya elmaradt az árak emelkedéséhez viszonyítva: az országos nettó átlagfizetés (1457 lej) 2,3 százalékkal nőtt a 2011 január–október időszakban az infláció 3 százalékos emelkedéséhez képest.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.