Felelőtlenség. Óriási kockázatot jelent, ha kötelező biztosítás nélküli járművek közlekednek (képünk illusztráció)
Fotó: Pinti Attila
Bár már május 11-e óta nem érvényesek a csődbe ment City Insurance-nél vásárolt kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvények, a biztosítótársaságokat tömörítő szakmai szervezet úgy számol, hogy több mint 100 ezren nem kötöttek új biztosítást.
2022. május 27., 18:022022. május 27., 18:02
Több mint százezer gépjármű-tulajdonos nem újította meg az azóta csődbe ment City Insurance biztosítótársaságnál korábban megkötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) kötvényét, holott azok érvényessége már május 11-én lejárt – figyelmeztet a Romániai Gépjármű-biztosítók Szövetsége (BAAR).
A szakmai szervezet ugyanakkor figyelmeztet, hogy a lejárt citys kötvények alapján nem fizetnek a biztosítótársaságok és a Biztosítási Garanciaalap (FGA) sem kártérítést, akkor sem, ha a kötvényen még érvényes dátum szerepel, ugyanis a csődeljárás elindítása után 90 nappal ezek a biztosítások automatikusan érvényességüket veszítették.
A kárvallottak abban az esetben fordulhatnak a BAAR-hoz, ha a balesetben valaki megsérült vagy életét veszítette. Az anyagi kár esetén nincs más megoldás, jogi eljárást kell indítani a vétkes sofőr ellen a kártérítésért.
Birtalan József, a Biztosítási Felügyelet (ASF) igazgatótanácsának tagja csütörtökön a Krónika megkeresésére elmondta, a jelenség méretéről nincsenek pontos adatok, hiszen a biztosítás nem kerül be azonnal a BAAR adatbázisába, ám – hangsúlyozta ő is – mindenképpen óriási kockázatot jelent, ha kötelező biztosítás nélküli járművek közlekednek, hiszen nincs alattuk védőháló, ha kárt okoznak.
Talán megspórol ezer lejt, ha nem újítja meg a kötvényt, ám ha kárt okoz, azt zsebből kell kifizetnie, és az összeg, maradandó sérülés vagy elhalálozás esetén több 100 ezer euróra is rúghat” – irányította rá a figyelmet Birtalan József.
Aláhúzta: olyan eset is volt, amikor valaki nem használta a gépkocsit, ám az kigyulladt a parkolóban, a tűz átterjedt a szomszédos autókra, és mivel nem volt felelősségbiztosítása, meg kellett térítenie a kárt.
és automatikusan beazonosítja az adatbázisból azokat, amelyekre nem kötöttek kötelező biztosítást. A rendszert heteken belül üzembe is helyezhetik, és akkor úgy érkezik a büntetés, hogy nem is állította meg a rendőr a gépkocsivezetőt. A felügyelet igazgatótanácsának tagja arra biztat mindenkit, ne várják ezt meg, kössék meg a biztosítást, akár úgy, hogy élnek a részletfizetés lehetőségével.
Lőrincz Lehel, a Transilvania Broker sepsiszentgyörgyi ügyvezetője kérdésünkre arról számolt be, hogy egy héttel a kötvény érvényességének lejárta előtt telefonos üzenetben figyelmeztetik a tulajdonost, majd egy nappal előtte fel is hívják, majd a napján újra megkeresik, ha szükséges, több ízben is.
– mondta a bróker. Hangsúlyozta, azt kell mindenkinek megértenie, hogy nem másnak a javára köti a biztosítást, hanem azért, hogy ne neki kelljen kifizetnie az esetleges kárt. „A baj bármikor megtörténik, és a kártérítés hatalmas összegekre rúghat. Volt olyan eset, hogy buszban okozott kárt a gépkocsivezető, a benne utazók megsérültek, a biztosító több millió eurós kártérítést fizetett ki” – példálózott a szakember.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!