Felelőtlenség. Óriási kockázatot jelent, ha kötelező biztosítás nélküli járművek közlekednek (képünk illusztráció)
Fotó: Pinti Attila
Bár már május 11-e óta nem érvényesek a csődbe ment City Insurance-nél vásárolt kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvények, a biztosítótársaságokat tömörítő szakmai szervezet úgy számol, hogy több mint 100 ezren nem kötöttek új biztosítást.
2022. május 27., 18:022022. május 27., 18:02
Több mint százezer gépjármű-tulajdonos nem újította meg az azóta csődbe ment City Insurance biztosítótársaságnál korábban megkötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) kötvényét, holott azok érvényessége már május 11-én lejárt – figyelmeztet a Romániai Gépjármű-biztosítók Szövetsége (BAAR).
A szakmai szervezet ugyanakkor figyelmeztet, hogy a lejárt citys kötvények alapján nem fizetnek a biztosítótársaságok és a Biztosítási Garanciaalap (FGA) sem kártérítést, akkor sem, ha a kötvényen még érvényes dátum szerepel, ugyanis a csődeljárás elindítása után 90 nappal ezek a biztosítások automatikusan érvényességüket veszítették.
A kárvallottak abban az esetben fordulhatnak a BAAR-hoz, ha a balesetben valaki megsérült vagy életét veszítette. Az anyagi kár esetén nincs más megoldás, jogi eljárást kell indítani a vétkes sofőr ellen a kártérítésért.
Birtalan József, a Biztosítási Felügyelet (ASF) igazgatótanácsának tagja csütörtökön a Krónika megkeresésére elmondta, a jelenség méretéről nincsenek pontos adatok, hiszen a biztosítás nem kerül be azonnal a BAAR adatbázisába, ám – hangsúlyozta ő is – mindenképpen óriási kockázatot jelent, ha kötelező biztosítás nélküli járművek közlekednek, hiszen nincs alattuk védőháló, ha kárt okoznak.
Talán megspórol ezer lejt, ha nem újítja meg a kötvényt, ám ha kárt okoz, azt zsebből kell kifizetnie, és az összeg, maradandó sérülés vagy elhalálozás esetén több 100 ezer euróra is rúghat” – irányította rá a figyelmet Birtalan József.
Aláhúzta: olyan eset is volt, amikor valaki nem használta a gépkocsit, ám az kigyulladt a parkolóban, a tűz átterjedt a szomszédos autókra, és mivel nem volt felelősségbiztosítása, meg kellett térítenie a kárt.
és automatikusan beazonosítja az adatbázisból azokat, amelyekre nem kötöttek kötelező biztosítást. A rendszert heteken belül üzembe is helyezhetik, és akkor úgy érkezik a büntetés, hogy nem is állította meg a rendőr a gépkocsivezetőt. A felügyelet igazgatótanácsának tagja arra biztat mindenkit, ne várják ezt meg, kössék meg a biztosítást, akár úgy, hogy élnek a részletfizetés lehetőségével.
Lőrincz Lehel, a Transilvania Broker sepsiszentgyörgyi ügyvezetője kérdésünkre arról számolt be, hogy egy héttel a kötvény érvényességének lejárta előtt telefonos üzenetben figyelmeztetik a tulajdonost, majd egy nappal előtte fel is hívják, majd a napján újra megkeresik, ha szükséges, több ízben is.
– mondta a bróker. Hangsúlyozta, azt kell mindenkinek megértenie, hogy nem másnak a javára köti a biztosítást, hanem azért, hogy ne neki kelljen kifizetnie az esetleges kárt. „A baj bármikor megtörténik, és a kártérítés hatalmas összegekre rúghat. Volt olyan eset, hogy buszban okozott kárt a gépkocsivezető, a benne utazók megsérültek, a biztosító több millió eurós kártérítést fizetett ki” – példálózott a szakember.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!