Cosmin Dorobanţu, a Büntetés-végrehajtás Országos Szakszervezeti Szövetségének elnöke
Fotó: Facebook/Cosmin Dorobantu
Egy börtönőr átlagfizetése 5000 lej körül van, beleértve az étkezési pótlékot is, egy eladó a bevásárlóközpontban pedig 4500 lej körül keres havonta; Románia az egyetlen ország Európában, ahol a politikusok lenézik a rendőrök munkáját – nyilatkozta kedden az Agerpres-nek a Büntetés-végrehajtás Országos Szakszervezeti Szövetségének (FSANP) elnöke, Cosmin Dorobanţu.
2022. augusztus 09., 13:532022. augusztus 09., 13:53
„Elégedetlenek vagyunk, mert a kormánypártok, a PSD és a PNL hazudtak nekünk a jelenlegi kormánykoalíció által néhány évvel ezelőtt megszavazott egységes bértörvény alkalmazásáról. Tárgyalásokat folytattunk a politikai pártok székhelyén a PSD és a PNL vezetőivel is, Románia miniszterelnökével is, aki megígérte, hogy legalább a béremelés egy részét megadja nekünk (...) Itt vagyunk augusztusban, és nincs kilátás semmilyen fizetésemelésre, nem tartják be a bértörvény előírásait, amit ugyanezek a politikai döntéshozók hat évvel ezelőtt megszavaztak” – jelentette ki Dorobanţu.
Emlékeztetett arra, hogy december óta hatályban a közalkalmazotti bérek befagyasztásáról szóló rendelet. „Azt mondják, hogy nincs pénz, de ismételten azt tapasztaljuk, hogy kevésbé fontos dolgokra jut. Mi vagyunk az egyetlen ország Európában, ahol a politikusok ilyen megvetéssel viseltetnek az emberek iránt” – szögezte le a szakszervezeti vezető.
Azt is nehezményezte, hogy sem a rendőröket, sem a börtönőröket nem látták el korszerű felszereléssel, még mindig a 2000-es évekbeli, rossz minőségű egyenruhákban kell megjelenniük az állampolgárok előtt. Mindezek miatt „kísértésekbe esnek”, és a rendőrök és a börtönőrök munkájának minősége a polgárokra is visszahat, állította Dorobanţu.
A rendőröket, illetve a börtönőröket tömörítő szakszervezeti szövetségek több tucatnyi képviselője kedden 10 és 12 óra között a pénzügyminisztérium székhelye előtt demonstrált, követelve a bértörvénybe foglaltak betartását, a bérpótlékok kifizetését és a katonai állami nyugdíjak újraszámolását. A szakszervezeti szövetség képviselői figyelmeztetnek, hogy ha a lehető legrövidebb időn belül nem kapnak pozitív választ a kormánytól, akkor kiterjesztik a tüntetéseket országos szintre.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!