2011. december 06., 11:222011. december 06., 11:22
A miniszterelnök tegnap, külföldi tudósítóknak tartott találkozóján sorsdöntőnek nevezte az olasz megszorítócsomaggal kezdődött és az Európai Unió csúcstalálkozójával záródó hetet, egyben rendszeres kapcsolattartást ígért – az előző kormányfő, Silvio Berlusconi által nem szívesen látott – külföldi sajtónak, hangsúlyozva: az újságíróknak is szerepük van az országok piaci fogadtatásában. „Róma számára fontos a Párizzsal és Berlinnel való hármas párbeszéd, de ugyanennyire jelentősnek tartjuk a közösségi szellem fenntartását. Nem növelni, csökkenteni kívánjuk az eurózóna országai közötti és az eurózónán belüli és kívüli államok közötti különbségeket. Nagy-Britanniától Lengyelországig a nem eurótag országokban néha több a dinamizmus és az erény – fogalmazott Monti. – Aggódom az erős és gyenge országok közötti szakadás miatt. Volt európai biztosként az inkluzív politika híve vagyok. Az euró célja a még szorosabb egység, nem az egymástól való elszakadás.”
Az olasz megszorítócsomagról Monti azt mondta, e nélkül Itália Görögország sorsára jutna. Az idei összesen öt olasz takarékossági csomag értéke meghaladja a 80 milliárd eurót. „Nem tartok attól, hogy a költségvetési szigor recesszióhoz vezet. Ha leviszi a több évre szóló államkötvények hozamértékét, már megérte” – válaszolta a Financial Times kérdésére. Az ezereurós tranzakciókhoz kötelezővé tett bankkártyahasználatot úgy kommentálta, máshol ez szokás, de az olaszokat törvénnyel kell leszoktatni a készpénzes fizetésről. Monti délután a parlamentben mutatta be a megszorításokat, amelyekből a társadalmi igazságosságot hiányolta az olasz püspöki kar. A CISL és az UIL szakszervezeti szövetség jövő hétfőre kétórás országos sztrájkot hirdetett meg a kormány és a munkavállalói képviseletek közötti tárgyalás elindítása érdekében.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.