2010. szeptember 07., 09:472010. szeptember 07., 09:47
„8800 pályázatot nyújtottak be. Ezek közül kétezret értékeltünk ki, és további tíz személyt bíztunk meg az igénylések elbírálásával. Jó látni, hogy a benyújtott igénylések számát tekintve az első tíz megye erdélyi. Argeş megyében egy napelemmel működő hőközpont esetében már megtörtént az elszámolás. Reméljük, hatékonyan fogunk dolgozni, a programot július elsején indítottuk, és az elszámolásokat már szeptember 15-étől elkezdhetjük egyes esetekben” – részletezte Borbély, aki szerint Romániában még „nagyon sok a tennivaló a zöld beruházások” terén.
„Nem szeretnék túlozni, de ha nem változtatjuk meg a gondolkodásunkat – gondolok itt politikusokra, kormányokra, azokra, akik a gazdasági fejlődésről döntenek –, akkor a következő nemzedékek bírálni fognak bennünket. Mindannyian kárt szenvedünk, ha a politikusok nem támogatnak bizonyos intézkedéseket, és ha nem hozunk meg olyan döntéseket, amelyek rákényszerítik a nagyvállalatokat, hogy a zöld gazdaságba ruházzanak be. Sok még a tennivaló ezen a téren ” – fűzte hozzá Borbély.
Mint ismeretes, a Zöld Házprogram július elsején indult. A háztulajdonosok igénylés alapján állami támogatásban részesülhetnek a hagyományos fűtési rendszerek környezetbarát rendszerekkel való kiegészítésére. A program célja a levegő, a víz és a talaj minőségének javítása a hőenergia-termelés és a meleg víz előállítása során felhasznált fa és a fosszilis tüzelőanyagok égése nyomán keletkezett szennyezés csökkentése révén.
Mindezt a régi fűtésrendszerek kiegészítésével vagy kicserélésével lehet elérni, olyan rendszerek beszerelésével, amelyek megújuló energiaforrásokat használnak fel. A program kizárólag magánszemélyeket céloz meg, a berendezés típusának függvényében 6, illetve 8 ezer lejes támogatást folyósítanak az igénylőnek a Környezetvédelmi Alapból.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.