Fotó: Archív
2010. március 18., 10:212010. március 18., 10:21
A váradiak által Szilvásként ismert Sebes-Körös-parti kirándulóhely egy vasúti híd közelében fekszik, autó- és gyalogosforgalmat is elbíró híd azonban nincs a közelben. Amikor az olasz cég bejelentette, hogy üdülőparadicsomot, hotelt és üzleti központot kíván építeni a telken, a városi önkormányzat azt kérte, építsenek egy hidat is, amelyet aztán nemcsak ügyfeleik használhatnak, hanem valamennyi váradi.
Amint arról beszámoltunk, az üdülőközpont tervét tavaly nyáron mutatták be a városvezetőségnek, a híd látványtervét, illetve műszaki sajátosságait pedig tegnap tették közzé egy közvitán, ahová a város lakóit is várták. Az újságírók és a maroknyi megjelent azonban hiába kérte, hogy láthassa a megvalósíthatósági tanulmányt, Gheorghe Carp alpolgármester közölte: nem közpénzből finanszírozott projektről, hanem egy magáncég befektetéséről lévén szó, a MACIO nem köteles nyilvánosságra hozni sem az árat, sem az ezt alátámasztó részleteket.
Annyit sikerült mégis megtudnunk, hogy a 81 méter hosszú, acél- és betonszerkezetű híd maximum 2–2,5 millió euróba kerül majd. Egyelőre az engedélyeztetésnél tartanak, a híd és a Szilvásban építendő üdülőhely terve azonban szorosan összefügg egymással: amíg ugyanis a hidat nem kezdi el építeni a befektető, nem kap építkezési engedélyt a többire sem. Lucian Bara, a MACIO helyi képviselője úgy saccolja, ehhez még két-három hónapra van szükség.
„Egyetlen fát sem fogunk kivágni, nagyon komolyan vesszük a környezetvédelmet és a szennyezés csökkentését” – ígérte Bara. Mihai Togor, a zöldek regionális ernyőszervezetének elnöke ugyanis felhívta a figyelmet: a tervezett építkezések környékén csaknem százéves jegenyefák állnak, amelyeket bűn volna elpusztítani. A beruházó képviselője megjegyezte: ha mégis kénytelenek lesznek fákat feláldozni, a helyükbe biztosan ültetnek majd újakat.
A tervezett épületek közül először az üzleti szférának szánt központot kezdik majd építeni, EU-s pályázaton elnyert pénzekből, csakhogy – mint megtudtuk – mostanáig nem érkezett meg a beígért összeg az Északnyugati Fejlesztési Régiótól. Arra a kérdésre, hogy mi lesz a híddal, ha pénz hiányában késik a beruházás, Gheorghe Carp úgy felelt: 500 ezer eurót helyeztek letétbe garanciaként, a híd tehát mindenképpen megépül, függetlenül a többi munkálat stádiumától. A befektető ígérete szerint a hidat az év végén, legkésőbb jövő tavasszal átadják a forgalomnak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.