2009. május 12., 10:012009. május 12., 10:01
A voksolóknak arra a kérdésre kellett igennel vagy nemmel válaszolniuk, egyetértenek-e azzal, hogy a zöldségpiac helyére vásárcsarnokot építsenek, a piacot pedig két sarokkal arrább költöztessék. A kérdésre 109-en válaszoltak, a többség nemmel. A végeredményt egyszerű többség alapján hirdették ki. A konzultáción résztvevők közül 83-an ellenezték a vásárcsarnok felépítését, mindössze 26-an voksoltak az önkormányzat terve mellett.
A szavazás eredményét értékelve Antal Árpád polgármester tegnap úgy nyilatkozott, megköszöni azoknak a lakóknak, akik éltek szavazati jogukkal. Ugyanakkor sajnálatát fejezte ki, hogy a nagy többség nem élt a véleménynyilvánítás lehetőségével. A városvezető hozzátette: „Az ügyet lezártnak tekintem, a napokban elkezdjük keresni a lehetőségeket a régi zöldségpiac és környéke rendezésében, hisz ez az önkormányzatnak pénzbeli erőfeszítést jelent.”
Amint arról lapunkban is több ízben beszámoltunk, a piac sorsáról évek óta megoszlik a környéken lakók véleménye, viszont abban mindannyian egyetértenek, hogy a helybeliek által dollárpiacnak nevezett létesítmény lerobbant környékét valamilyen módon fel kell újítani. Antal Árpád korábban elmondta, ha az önkormányzat által javasolt változat győzött volna, a piac helyén bevásárlócsarnok épülhetett volna. Már három külföldi cég jelezte, hogy érdekli a lehetőség, a kivitelezésre versenytárgyalást írtak volna ki.
A polgármester azt a változatot részesítette volna előnyben, hogy a csarnok a helyi üzletemberek összefogásával épüljön meg. Ez esetben a vállalkozó a saját költségén, a kész terv szerint rendezte volna a környéket, járdákat, parkolókat, zöldövezetet kialakítva. Mivel a lakók többsége a régi zöldségpiac megtartása mellett voksolt, a környéket az önkormányzatnak közpénzből kell felújítania.
Kovács István, a Magyar Polgári Párt (MPP) sepsiszentgyörgyi frakciójának vezetője már a népszavazás előtt megfogalmazta aggályait, szerinte komoly dilemma, hogy a negyedben van-e szükség vásárcsarnokra. Kovács elmondta, ő a gazdasági patriotizmus híve, a székely termék márka-népszerűsítése, ennek a megnyilvánulása. „Nehéz gátat vetni a globalizációnak, de vannak eszközök, melyek a helyi közösség érdekeit tudják érvényesíteni” – fogalmazott.
Hozzátette: a polgári frakció szorgalmazza egy hatástanulmány elkészítését, hogy a közel hetvenezer lakosú városban van-e még szükség szupermarketre, egy ilyen felépítése milyen hatással lenne a környékbeli üzletek működésére. „Az üzletláncok csak a területadót fizetik helyben, a többit Bukarestben” – hívta fel a figyelmet Kovács, aki szerint magyarországi mintára szociális üzlethálózatot kellene kialakítani, amelyek a helyi termelőktől vásárolnák fel az árut és olcsón kínálnák.
Bodor Lóránt, a sepsiszentgyörgyi Mimy-Zup üzletlánc tulajdonosa és sepsiszentgyörgyi tanácstag szerint már késő megállítani a szupermarketek terjeszkedését. „Az elsőt nem kellett volna beengedni, most már nyolc van a városban, nem változtat a helyzeten, ha felépül egy kilencedik” – fejtette ki a vállalkozó. Bodor nem félti saját üzletét az esetleges konkurenciától, és nem bánta volna, ha megépül a vásárcsarnok, ha cserébe megújul, megszépül a környék.
Szerinte a polgármester által javasolt változat lett volna a legjobb, ha a helyi vállalkozók összefogásával épült volna meg a csarnok, de elmondta, neki jelenleg nincs lehetősége arra, hogy beszálljon egy ekkora méretű beruházásba. „Aki szupermarketekben akar vásárolni, mindenképpen odamegy. A helyi üzletek erőssége a közvetlen kapcsolattartás, baráti viszony kialakítása a vevőkkel és a mindig friss áru” – fogalmazta meg az üzletember.
A dollárpiacon mintegy 15 kisvállalkozó kínálja a termékeit, a zöldség-gyümölcs mellett ruhát, kenyeret, virágot is árusítanak. Valamennyien örülnek a referendum eredményének, viszont bíznak abban, hogy a környéket felújítják. A környéken lakók véleménye azonban továbbra is megoszlik a piacot illetően. Abban ugyan mindenki egyetért, hogy a lerobbant környéket fel kell újítani. Sokan drágállják a termékeket, de mégis azt mondják, a mindennapi kenyér, zöldség beszerzésére kiválóan alkalmas. „Nagyobb bevásárlásra lemegyek a központi piacra, de jó, hogy csak leszaladok a tömbházból, és beszerezhetem a mindennapi ebédhez szükséges alapanyagokat” – ecsetelte kérdésünkre egy idős hölgy.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.