Fotó: Gecse Noémi
Cirkuszba torkollott a pénteki sepsiszentgyörgyi általános állásbörze, mert megrohamozták a szociális segélyből élők, akik nem munkát, hanem csak igazolást akartak, vagyis „pecsételtetni” szerettek volna.
2017. április 09., 15:252017. április 09., 15:25
Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója sajtótájékoztatón elmondta, 657 céget kerestek meg, ezek közül 43 jelent meg a börzén, összesen 564 állást kínáltak. Ennél kevesebb, mindössze 528 állástalan jelent meg, és – mint kiderült – közülük mintegy 300-an csak a háromhavonta kötelező igazolást szerették volna megszerezni, hogy sikertelenül próbáltak munkát szerezni, így megtarthatják a szociális segélyt.
A segélyezettek megrohamozták a Vadász utcai Kisstadiont, a börze helyszínét, és nagyon meglepődtek, amikor kiderült, hogy valóban lenne számukra munka. Kelemen Tibor felidézte, egy nadrággyár a festőműhelyébe férj-feleséget is alkalmazott volna, hogy két jövedelemmel pótolhassák az elveszett állami segélyt, de az ajánlatot nem fogadták el. „Mindenféle kifogásokat kerestek, hogy gyereket várnak, a férfiak mindenféle betegségre hivatkozva kerestek kibúvót. Ebben nagyon találékonyak” – mondta Kelemen Tibor.
Az igazgató ugyanakkor rámutatott, a cégek nem találtak szakképzett munkaerőt, még olyan ágazatokban sem, amilyen területen Sepsiszentgyörgyön van szakképzés, például a faiparban. A brassói közlekedési vállalat eközben sofőröket keresett, ám hiába. A börzén 7 személyt alkalmaztak, és 182 állástalant hívtak be interjúra.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára.
A nagy hiánnyal küzdő román államkassza arra készteti a hatóságokat, hogy több pénzt szedjenek be az adófizetőktől. Országszerte megszaporodtak a céges ellenőrzések, de az engedély nélküli, feketemunkából élő természetes személyekre is lecsap a hatóság.