Fotó: Gecse Noémi
Cirkuszba torkollott a pénteki sepsiszentgyörgyi általános állásbörze, mert megrohamozták a szociális segélyből élők, akik nem munkát, hanem csak igazolást akartak, vagyis „pecsételtetni” szerettek volna.
2017. április 09., 15:252017. április 09., 15:25
Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója sajtótájékoztatón elmondta, 657 céget kerestek meg, ezek közül 43 jelent meg a börzén, összesen 564 állást kínáltak. Ennél kevesebb, mindössze 528 állástalan jelent meg, és – mint kiderült – közülük mintegy 300-an csak a háromhavonta kötelező igazolást szerették volna megszerezni, hogy sikertelenül próbáltak munkát szerezni, így megtarthatják a szociális segélyt.
A segélyezettek megrohamozták a Vadász utcai Kisstadiont, a börze helyszínét, és nagyon meglepődtek, amikor kiderült, hogy valóban lenne számukra munka. Kelemen Tibor felidézte, egy nadrággyár a festőműhelyébe férj-feleséget is alkalmazott volna, hogy két jövedelemmel pótolhassák az elveszett állami segélyt, de az ajánlatot nem fogadták el. „Mindenféle kifogásokat kerestek, hogy gyereket várnak, a férfiak mindenféle betegségre hivatkozva kerestek kibúvót. Ebben nagyon találékonyak” – mondta Kelemen Tibor.
Az igazgató ugyanakkor rámutatott, a cégek nem találtak szakképzett munkaerőt, még olyan ágazatokban sem, amilyen területen Sepsiszentgyörgyön van szakképzés, például a faiparban. A brassói közlekedési vállalat eközben sofőröket keresett, ám hiába. A börzén 7 személyt alkalmaztak, és 182 állástalant hívtak be interjúra.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.