Fotó: Archív
2012. április 10., 12:032012. április 10., 12:03
A Romarm igazgatója, Vasile Crişan elmondta: a cugiri tervezésű fegyver a NATO szabványai alapján készült. Az 5,56x45 milliméteres kaliberű fegyver egyik újdonsága, hogy kétkezes, azaz mind bal-, mind jobbkezes katonák ugyanúgy használhatják. „Már el is készítettünk belőle tíz darabot. Jelenleg a védelmi minisztériumnál vannak, ahol NATO-teszteknek vetik alá őket. A fegyvereket elküldték azon külföldi hadszínterekre, ahol a román hadsereg katonái szolgálnak, és valós körülmények között próbálhatják ki őket”- közölte Crişan.
A cugiri gyár illetékesei még tavaly jelentették be, hogy egy olyan, a NATO szabványainak is megfelelő gépkarabély tervezésén dolgoznak, amelyet a jövőben a román hadsereg rendelkezésére kívánnak bocsátani. Horea Suciu, a fegyvergyár igazgatója akkor azt mondta, a fegyvert a védelmi tárcával kötött megállapodás nyomán kezdték el kifejleszteni. Az úgy fegyverrel a román katonák által jelenleg használt AKM gépkarabélyokat kívánják lecserélni. Az új fejlesztésű fegyver AKM-vázra épül, de már a NATO előírásai szerint. Az AKM egyébként a Kalasnyikovként ismert, szovjet fejlesztésű AK-47-es továbbfejlesztett változata. A cugiri gyár most abban reménykedik, hogy amennyiben a tesztek sikeresek lesznek, akkor az elkövetkező néhány évre elegendő munkát biztosít jelent a román hadsereg által igényelt több tízezer darabos megrendelés.
A cugiri fegyvergyár 2004-ben jött létre a Cugir Gépgyár feldarabolása nyomán, és a Romarm fegyverüzem gyártókapacitásának egy részét is átvette. A gyalogsági fegyverek gyártására szakosodott gyárnak jelenleg 655 alkalmazottja van.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.