Jóval magasabbak a kamatlábak Romániában és Magyarországon, mint az eurózónában
Fotó: Pixabay.com
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég által, az Országos Statisztikai intézet (INS) és az Eurostat adatai alapján készített elemzésből.
2024. november 06., 13:592024. november 06., 13:59
A Digi 24 hírtelevízió által ismertetett összehasonlítás szerint az eurózóna országai az alacsonyabb kamatok előnyeit élvezik, míg Románia, Magyarország és Lengyelország vezet a magas kamatok tekintetében.
Az Eurostat adatai szerint Romániában a jelzáloghitelek átlagos éves effektív kamatlába 6,5 százalék, ami jóval meghaladja az euróövezet 3,8 százalékos átlagát.
Míg az olyan országok, mint Németország és Franciaország kedvezőbb, 5,5 százalék és 6 százalék körüli kamatlábakkal rendelkeznek, addig Magyarországon és Lengyelországban a romániaihoz hasonló, 9,8 százalékos, illetve 9,5 százalékos kamatlábakkal találkozunk.
Látványosan, a szerdán jegyzett évi 5,80 százalékról 5,59 százalékra csökkent csütörtökön a három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Látványosan, a szerdán jegyzett évi 5,80 százalékról 5,59 százalékra csökkent csütörtökön a három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Elfogadta a bukaresti parlament, hogy 25 ezer lejig terjedő fogyasztási kölcsön esetében legtöbb az összeg kétszeresét kérheti vissza ügyfelétől a hitelező. Eddig olyan esetek előfordultak, hogy a felvett összeg akár hatszorosát kellett visszafizetni.
Rég nem látott hosszúságú új autópálya- és autóút-hálózatot használhatott a Mikulás idén Romániában, ha netalántán ezt a közlekedési módot választotta, az angyal pedig már rekordot jelentő hosszon száguldozhat.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint a GDP 0,4 százalékkal nőtt az euróövezetben és az EU-ban 2024 harmadik negyedévében az előző három hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Magyarországon, Lettországban és Romániában jegyezték.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) lefelé módosította az idei harmadik negyedévi gazdasági növekedésre vonatozó előrejelzését, miután előző jelentésében úgy becsülte, hogy a bruttó hazai termék (GDP) stagnálni fog az előző negyedévhez képest.
A Penny Market üzletlánc friss gazdasági eredményei arra világítanak rá, hogy a Romániában működő külföldi áruházláncok ádáz versenyében az a nyerő, amelyik egyre több helyi terméket, hazai előállítású élelmiszert tud kínálni a fogyasztók számára.
A pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület csütörtöki bejelentése szerint a nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
Az idei év első tíz hónapjában a nyers adatok szerint 8,7 százalékkal, szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2023 azonos időszakához képest – közölte a statisztikai intézet.
Tizenöt éve nem dolgozott annyi közalkalmazott Romániában, mint most: számuk átlépte az 1,3 milliót. Az állami intézményekben dolgozók annak ellenére vannak egyre többen, hogy a kormány régóta karcsúsításokat ígér.
Az már biztos, hogy a román gazdaság idén a vártnál jóval gyengébben teljesít, és jövőre sem túl fényesek a kilátások. A választási eredmények által felerősített politikai bizonytalanságok pedig jelentősen növelik a jövőbeli gazdasági kockázatokat.
Az EU-ban és az euróövezetben októberben átlagban 0,4 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak az előző hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Bulgáriában, Szlovákiában és Romániában jegyezték – közölte szerdán az EU statisztikai hivatala.
Feltételekkel jóváhagyta szerdai ülésén a Versenytanács a Profi üzletlánc Mega Image általi felvásárlását.
szóljon hozzá!