A keretből még mintegy 9 ezer értékjegy áll felhasználatlanul, ezeket év végéig lehet igényelni
Fotó: Gecse Noémi
Romániában 2005 óta több mint 600 ezer, tíz évnél öregebb autót vontak ki forgalomból a roncsautóprogrammal – közölte Cornel Brezuică, a környezetvédelmi alap elnöke.
2018. október 16., 18:462018. október 16., 18:46
A legújabb roncsautóprogram 2017-ben indult és 2019-ig tart. Az alap elnöke szerint a programnak 2019 után is folytatódnia kell, hiszen az évek során bizonyította hasznosságát.
Az idén a hatóságok rekordszámú, 50 ezer értékjegyet bocsátottak az érdeklődők rendelkezésére. A keretből még mintegy 9 ezer értékjegy áll felhasználatlanul, ezeket év végéig lehet igényelni. Minden leadott használt autó után jár egy 6500 lejes értékjegy, ami felhasználható új jármű vásárlásánál.
Jelenleg a nyolc évnél öregebb autók is beadhatók a roncstelepekre értékjegy ellenében, mivel a hatóságok tízről nyolc évre csökkentették a programban beváltható autók korát.
A magán és a jogi személyek nagyobb támogatást kapnak, ha elektromos autó vásárlása mellett döntenek. Ebben az esetben a támogatás felső határa elérheti a 9200 lejt. Brezuică szerint tavaly mintegy ezer elektromos vagy hibrid meghajtású új járművet értékesítettek, ez a szám az idén vélhetően 1200-1300-ra nő.
A környezetvédelmi alap az elektromos autóknak szükséges infrastruktúra kiépítését is támogatja, így a román megyeszékhelyeknek 20 millió euró áll a rendelkezésére, hogy elektromos töltőállomások megépítésének támogatására pályázzanak.
A román autógyártók és -importőrök egyesületének adatai szerint az idei első nyolc hónapban a románok több mint 312 ezer használt autót vásároltak, tavaly egész évben több mint félmilliót.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!