Romániában volt a legkisebb a gazdasági növekedés az Európai Unióban

•  Fotó: Agerpres

Fotó: Agerpres

Lassult a gazdasági növekedés az Európai Unió tagállamaiban, az egyik legkellemetlenebb meglepetést a német gazdasági adatok szolgáltatták. A román adatok viszont – annak ellenére, hogy itt jegyezték a legkisebb növekedést az EU-ban – mégis kellemes meglepetést jelentenek.

Balogh Levente

2011. augusztus 17., 08:422011. augusztus 17., 08:42

Romániában mérték a második negyedévben a legkisebb gazdasági növekedést az Erópai Unióban, ez 0,3 százalékos volt a tavalyi hasonló időszakhoz viszonyítva, míg az EU GDP-je 1,7 százalékkal nőtt, de jelentősen veszített dinamikájából az év első három hónapjához viszonyítva – derül ki az Eurostat adataiból. A második negyedévben 0,2 százalékra lassult az euróövezet gazdasági növekedése az előző, 0,8 százalékos növekedést hozó negyedévhez viszonyítva, ezzel pedig jóval az elemzők várakozása alatt maradt.

A csökkenés oka az, hogy nagyon lehangolóak a térség két legnagyobb gazdasága, Németország és Franciaország adatai. A Reuters hírügynökség által megkeresett gazdasági elemzők többsége 0,3 százalékosra becsülte az euróövezet gazdasági növekedését a második negyedévben.
A tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva az EU és az euróövezet GDP-je egyaránt 1,7 százalékkal emelkedett, ez alacsonyabb, mint az első negyedévi 2,5 százalék. Németország gazdasági növekedése jelentősen csökkent, a második negyedévben az első negyedéves 1,3 százalék 0,1 százalékra esett vissza, Franciaország GDP-je pedig stagnált az adott időszakban. A német gazdaság kedvezőtlen adatai az egész kontinensen éreztették a hatásukat: a berlini adatok nyilvánosságra kerülése nyomán az európai tőzsdék zuhanni kezdtek.

Az amerikai börze szintén rosszul nyitott, a kőolaj ára pedig csökkent.
A második negyedben mért növekedés Romániában 0,2 százalékos volt az első negyedévhez képest, tehát megegyezik az EU átlagával. A tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva az EU-ban Romániában mérték a legkisebb pozitív növekedést, 0,3 százalékot, egyetlen országnak gyengébb az eredménye: Portugáliában -0,9 százalékos csökkenést mértek. Hét ország, köztük Görögország és Írország adatai nem kerültek be az Eurostat felmérésébe. Az Eurostat adatai egyébként megegyeznek a román Országos Statisztikai Hivatal (INS) által tegnap közzétett számokkal.

Ezek szerint a tavalyi év azonos időszakához képest a második negyedévben mért 0,3 százalékos gazdasági növekedés mellé az első félévben ugyanolyan arányú GDP-növekedés társult 2010 első hat hónapjához mérve. Szakértők szerint a GDP-növekedésről szóló adatok pozitív meglepetést jelentenek, tekintve, hogy a különböző gazdasági területek közül csupán az építőiparban mértek növekedést, de az is meglehetősen jelentéktelen volt. Nicolae Chidesciuc, az ING Bank Románia vezető közgazdásza szerint a pozitív eredmény a mezőgazdaság kiemelkedő eredményeinek köszönhető, ami továbbra is emelkedő tendenciát mutathat. Ez jelentheti az egyetlen esélyt arra, hogy 2011-ben 1,5 százalékos legyen a gazdasági növekedés. A Financial Times tegnapi elemzése ugyanakkor derűlátóbb hangvételű.

A tekintélyes brit gazdasági lap rámutat: Románia, amely a többi közép- és kelet-európai országhoz képest jóval többet küszködött a recesszióból való kilábalásért, a régió egyetlen pozitív meglepetését szolgáltatta GDP-adataival. A második negyedben mért növekedés ugyanis felülmúlja a gazdasági szakemberek várakozásait. Georgiana Constantinescu, a Credit Europe Bank bukaresti elemzője úgy vélekedett, a jónak mondható eredmény az építőipar fellendülése mellett a fogyasztás növekedésének tudható be.

Az egyébként, hogy a régió gazdaságai lasabban növekedtek a második negyedévben, az FT szerint szintén a német gazdaság lassulásának tudható be, mivel Németország a régió országainak legjelentősebb kereskedelmi partnere. A magyar gazdaság például csupán 1,5 százalékos növekedést jegyzett – szemben a 2,3 százalékos becsléssel.  A cseh GDP 2,4, a szlovák 3,3 százalékos növekedést produkált éves szinten –  ami ugyan pozitívum, a várakozásokkal szemben azonban mindkét ország gazdasági növekedése alulmaradt.
 

Sarkozy: még nem jött el az eurókötvény ideje
Az eurókötvény bevezetése lehet az európai integráció befejező aktusa, ennek azonban még nem jött el az ideje, eurókötvény helyett egyelőre a gazdasági együttműködés erősítésére kell törekedni – mondta Nicolas Sarkozy francia elnök tegnap Párizsban, Angela Merkel német kancellárral közös sajtótájékoztatóján. A pénzügyi válság fellángolása miatt rendezett rendkívüli francia–német csúcstalálkozó után tartott tájékoztatón Sarkozy elmondta: az együttműködés jegyében egy új intézményt, egyfajta gazdasági kormányt kell felállítani, és valamennyi euróövezeti tagország jogrendszerében be kell vezetni a kiegyensúlyozott államháztartás követelményét – mondta Sarkozy. Hozzátette: Franciaország és Németország a pénzügyi tranzakciókat terhelő új közös adónem bevezetésére is javaslatot tesz. Sarkozy hangsúlyozta: megfelelő nagyságú az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF), a 440 milliárd eurós euróövezeti mentőalapot nem szükséges bővíteni.


 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 20., kedd

Lendületet vett az építőipari termelés Ausztriában és Romániában

Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.

Lendületet vett az építőipari termelés Ausztriában és Romániában
2025. május 20., kedd

Csökkent a betöltetlen álláshelyek száma

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.

Csökkent a betöltetlen álláshelyek száma
2025. május 19., hétfő

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait

A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait
2025. május 19., hétfő

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme

A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme
2025. május 19., hétfő

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve

Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve
2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt