Fotó: 123RF
A romániai közép- és felsőfokú végzettségűek egyharmada a munkanélküliek körét gyarapítja az iskola befejezése után – derül ki az Európai Uniós statisztikai hivatala, az Eurostat friss adatsoraiból.
2023. augusztus 14., 22:282023. augusztus 14., 22:28
2022-ben az EU-ban a 20–34 év közötti frissen végzettek 82 százaléka állt munkába. 2014 és 2022 között amúgy a fiatalok körében a foglalkoztatottság 7 százalékkal nőtt, az emelkedő tendenciát csak a koronavírus-világjárvány szakította meg.
A 2022-es foglalkoztatottság viszont már új csúcsot jelentett, meghaladva a 2018-ban elért 81 százalékos korábbi csúcsot, ami 2019-ben nem változott.
A különbség azonban 2022-ben 2 százaléka csökkent, ami a 2014 és 2022 közötti nyolcéves időszakban mért legkisebb különbséget jelenti. Eközben a 2014 és 2022 közötti legnagyobb különbséget 2019-ben regisztrálták (4 százalék).
A különbségek az Adevărul.ro portál szerint a végzettséggel, a munkaerőpiaci igényekkel magyarázhatók, a nők és a férfiak általában más szakokat választanak – például a természettudományos és műszaki hallgatók között nagyobb arányban vannak férfiak.
Országokra bontva, 2022-ben a friss diplomások körében a foglalkoztatottság Luxemburgban és Hollandiában (mindkettő 93%), Németországban (92%) és Máltán (91%) volt a legmagasabb.
Eközben a legalacsonyabb arányt Olaszországban (65%), Görögországban (66%) és Romániában (70%) regisztrálták.
A májusban jegyzett 5,5 százalékról 0,1 százalékponttal 5,4 százalékra csökkent júniusban a munkanélküliségi ráta Romániában, azonban a fiatalok körében továbbra is magas, 21,7 százalékos munkanélküliséget jegyeztek – közölte a statisztikai intézet.
A tavaly az Európai Unió országaiban élő 15 és 29 év közötti fiatalok 11,7 százaléka nem dolgozott, nem is tanult vagy vett részt valamilyen képzésben; ezeknek a fiataloknak az aránya Hollandiában volt a legalacsonyabb, és Romániában a legnagyobb.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!