Fotó: Aotbattery.com
Románia is szeretne beszállni az elektromos autók akkumulátorainak gyártásába: Florin Spătaru gazdasági miniszter azt kéri a kormánytól, hogy az általa vezetett minisztérium kapjon megbízást arra, hogy keressen külföldi befektetőket, akik érdeklődnek az „elektromobilitáshoz” szükséges akkumulátorok gyártása iránt, és keressen finanszírozási lehetőségeket az akkumulátorgyártás állami támogatási rendszerének mechanizmusa révén.
2023. március 15., 10:142023. március 15., 10:14
Az erről szóló memorandumot a pénzügyminisztérium, a környezetvédelmi, a külügyi, a beruházási és az európai projektekért felelős minisztérium, valamint a Versenytanács elnöke hagyta jóvá.
Florin Spătaru szerint
„Románia számára az akkumulátorgyártás stratégiai fontosságú a tiszta energiára való áttérés, az ipar korszerűsítése és versenyképessége szempontjából. Ez ösztönözni fogja a munkahelyteremtést és a gazdasági növekedést, fellendíti a kutatást és az innovációt, és felkészíti a román ipart az EU éghajlatváltozással kapcsolatos kötelezettségvállalásainak és céljainak teljesítésére, figyelembe véve a Párizsi Megállapodást is” – áll a memorandumban.
A miniszter szerint a tiszta energiára való folyamatban lévő átállás nagy keresletet fog eredményezni az akkumulátorok iránt.
A kimutatások szerint világszerte 4 millió elektromos jármű van forgalomban, és ez a szám 2028-ra 200 millióra nő, 2040-re pedig eléri a 900 milliót.
„Az akkumulátorok az autó értékének akár 40 százalékát is kiteszik” – teszi hozzá a dokumentum.
Mint ismeretes, egyes európai uniós törekvések szerint 2035-től fokozatosan kivonnák a belső égésű motorral hajtott gépjárműveket. Bár ezt több ország – köztük Németország és Olaszország mellett Magyarország és Románia – is ellenzi, versenyfutás zajlik az akkumulátorgyártó kapacitások kiépítéséért.
Magyarország ebben jelentős előnyben van, miután a kínai Contemporary Amperex Technology közölte, hogy 7,34 milliárd eurós beruházással akkumulátorprojektet indít Debrecenben.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!