Fotó: Pixabay.com
Megerősítette Románia hosszú futamú szuverén devizaadósság-kötelezettségeinek „BBB mínusz” osztályzatát a Fitch Ratings. A román államadós-besorolás kilátása továbbra is leminősítés lehetőségére utaló negatív.
2022. április 09., 09:122022. április 09., 09:12
A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban ismertetett döntés indoklásában kiemeli: a román osztályzatot terhelő negatív kilátás a költségvetés strukturális egyensúlyhiányának középtávú kezeléséhez szükséges szakpolitikai intézkedések végrehajtása körüli bizonytalanságot tükrözi.
A negatív osztályzati kilátás fenntartásában emellett azoknak a hatásoknak is szerepük van, amelyeket az ukrajnai háború és az energiaválság gyakorol Románia gazdasági, költségvetési és külső fizetési teljesítményére – áll a Fitch Ratings elemzésében.
A cég előrejelzése szerint a román hazai össztermék (GDP) növekedési üteme az idén 2,1 százalékra lassul a tavaly mért 5,9 százalékról, elsősorban a magánszektorbeli fogyasztás és az export bővülési ütemének visszaesése miatt.
A hitelminősítő azzal számol, hogy a harmonizált fogyasztói árindex az idei év egészében átlagosan 10 százalékkal – 2004 óta nem mért ütemben – emelkedik Romániában.
A cég megjegyzi, hogy az általa a „BBB” besorolási sávban nyilvántartott szuverén adósok folyómérleg-hiányainak mediánja jelenleg 1 százalék.
A Romániára érvényben tartott „BBB mínusz” államadós-besorolás a befektetési ajánlású kategória alapszintje, és ha az osztályzatra érvényes negatív kilátást a Fitch leminősítésre konvertálja, Románia ennél a hitelminősítőnél átkerül a befektetésre nem ajánlott – vagyis magas hozamú, spekulatív – kategóriába.
Érdemben lassulni fog a gazdaság teljesítménye 2022-ben, a bruttó hazai össztermék bővülése idén 2 százalék alatt maradhat, és miközben az infláció erodálja a reáljövedelmeket, a monetáris politika szigorodni fog – vélekednek az OTP
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
szóljon hozzá!