Fotó: Pixabay.com
Megerősítette Románia hosszú futamú szuverén devizaadósság-kötelezettségeinek „BBB mínusz” osztályzatát a Fitch Ratings. A román államadós-besorolás kilátása továbbra is leminősítés lehetőségére utaló negatív.
2022. április 09., 09:122022. április 09., 09:12
A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban ismertetett döntés indoklásában kiemeli: a román osztályzatot terhelő negatív kilátás a költségvetés strukturális egyensúlyhiányának középtávú kezeléséhez szükséges szakpolitikai intézkedések végrehajtása körüli bizonytalanságot tükrözi.
A negatív osztályzati kilátás fenntartásában emellett azoknak a hatásoknak is szerepük van, amelyeket az ukrajnai háború és az energiaválság gyakorol Románia gazdasági, költségvetési és külső fizetési teljesítményére – áll a Fitch Ratings elemzésében.
A cég előrejelzése szerint a román hazai össztermék (GDP) növekedési üteme az idén 2,1 százalékra lassul a tavaly mért 5,9 százalékról, elsősorban a magánszektorbeli fogyasztás és az export bővülési ütemének visszaesése miatt.
A hitelminősítő azzal számol, hogy a harmonizált fogyasztói árindex az idei év egészében átlagosan 10 százalékkal – 2004 óta nem mért ütemben – emelkedik Romániában.
A cég megjegyzi, hogy az általa a „BBB” besorolási sávban nyilvántartott szuverén adósok folyómérleg-hiányainak mediánja jelenleg 1 százalék.
A Romániára érvényben tartott „BBB mínusz” államadós-besorolás a befektetési ajánlású kategória alapszintje, és ha az osztályzatra érvényes negatív kilátást a Fitch leminősítésre konvertálja, Románia ennél a hitelminősítőnél átkerül a befektetésre nem ajánlott – vagyis magas hozamú, spekulatív – kategóriába.
Érdemben lassulni fog a gazdaság teljesítménye 2022-ben, a bruttó hazai össztermék bővülése idén 2 százalék alatt maradhat, és miközben az infláció erodálja a reáljövedelmeket, a monetáris politika szigorodni fog – vélekednek az OTP
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!