Fotó: Pixabay.com
Megerősítette Románia hosszú futamú szuverén devizaadósság-kötelezettségeinek „BBB mínusz” osztályzatát a Fitch Ratings. A román államadós-besorolás kilátása továbbra is leminősítés lehetőségére utaló negatív.
2022. április 09., 09:122022. április 09., 09:12
A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban ismertetett döntés indoklásában kiemeli: a román osztályzatot terhelő negatív kilátás a költségvetés strukturális egyensúlyhiányának középtávú kezeléséhez szükséges szakpolitikai intézkedések végrehajtása körüli bizonytalanságot tükrözi.
A negatív osztályzati kilátás fenntartásában emellett azoknak a hatásoknak is szerepük van, amelyeket az ukrajnai háború és az energiaválság gyakorol Románia gazdasági, költségvetési és külső fizetési teljesítményére – áll a Fitch Ratings elemzésében.
A cég előrejelzése szerint a román hazai össztermék (GDP) növekedési üteme az idén 2,1 százalékra lassul a tavaly mért 5,9 százalékról, elsősorban a magánszektorbeli fogyasztás és az export bővülési ütemének visszaesése miatt.
A hitelminősítő azzal számol, hogy a harmonizált fogyasztói árindex az idei év egészében átlagosan 10 százalékkal – 2004 óta nem mért ütemben – emelkedik Romániában.
A cég megjegyzi, hogy az általa a „BBB” besorolási sávban nyilvántartott szuverén adósok folyómérleg-hiányainak mediánja jelenleg 1 százalék.
A Romániára érvényben tartott „BBB mínusz” államadós-besorolás a befektetési ajánlású kategória alapszintje, és ha az osztályzatra érvényes negatív kilátást a Fitch leminősítésre konvertálja, Románia ennél a hitelminősítőnél átkerül a befektetésre nem ajánlott – vagyis magas hozamú, spekulatív – kategóriába.
Érdemben lassulni fog a gazdaság teljesítménye 2022-ben, a bruttó hazai össztermék bővülése idén 2 százalék alatt maradhat, és miközben az infláció erodálja a reáljövedelmeket, a monetáris politika szigorodni fog – vélekednek az OTP
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
szóljon hozzá!