Mégsem kerül magyar kézre a Banca Româneasca – a Román Nemzeti Bank (BNR) nem járult ugyanis hozzá, hogy az OTP Bank Nyrt. megvásárolja a National Bank of Greece csoporthoz tartozó romániai pénzintézet 99,25 százalékos részvénycsomagját.
2018. március 15., 17:502018. március 15., 17:50
2018. március 15., 18:052018. március 15., 18:05
Az elutasításról már napok óta cikkezett a bukaresti sajtó, az információt pedig csütörtöki közleményével a román jegybank is megerősítette. Az elutasítás okait ellenben nem közölték, a BNR arra hivatkozik, hogy a bankfelügyeleti hatásköre révén megszerzett információk a jegybanki törvény értelmében üzleti titkokat képeznek, amelyeket a jegybank köteles bizalmasan kezelni. Azt, hogy pontosan mit jelent ez az elutasítás, és van-e esély arra, hogy a tranzakciót bizonyos feltételek módosítása nyomán mégis nyélbe lehessen ütni, Nagy Ágnestől, a jegybank igazgatótanácsának tagjától, illetve Diósi Lászlótól, az OTP Bank Románia igazgatójától szerettük volna megkérdezni. Nagy Ágnes péntekre ígért tájékoztatást, Diósi Lászlót viszont csütörtök délutánig nem sikerült elérnünk.
Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója különben megérezte, hogy baj van: egy valamivel több mint két héttel ezelőtti budapesti sajtótájékoztatóján közölte: „rossz előérzete” van a romániai tranzakció kapcsán. Amint arról korábban beszámoltunk, az OTP vezetői tavaly július végén jelentették be, hogy a National Bank of Greece képviselőivel aláírták a Banca Românească eladásáról szóló szerződést.
Tavaly decemberben a román Versenytanács jóváhagyta az OTP Bank újabb romániai akvizícióját, amelytől az OTP-csoport azt várta, hogy romániai pénzintézetének piaci részesedése mintegy 4 százalékra emelkedhet, és a helyi bankpiac 8. legnagyobb szereplőjévé válhat.
A Bursa.ro portál szerint az egy évtizeddel ezelőtt kirobbant válság óta ez az első eset, hogy a jegybank nem járul hozzá egy bankügylethez, amelyben a felek már megegyeztek. A Hotnews.ro híroldal pedig azt idézte fel, hogy legutóbb 2008-ban hoztak elutasító döntést, akkor nem engedélyezték Gigi Becalinak, hogy megalapítsa a Becali Bankot.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!