Mégsem kerül magyar kézre a Banca Româneasca – a Román Nemzeti Bank (BNR) nem járult ugyanis hozzá, hogy az OTP Bank Nyrt. megvásárolja a National Bank of Greece csoporthoz tartozó romániai pénzintézet 99,25 százalékos részvénycsomagját.
2018. március 15., 17:502018. március 15., 17:50
2018. március 15., 18:052018. március 15., 18:05
Az elutasításról már napok óta cikkezett a bukaresti sajtó, az információt pedig csütörtöki közleményével a román jegybank is megerősítette. Az elutasítás okait ellenben nem közölték, a BNR arra hivatkozik, hogy a bankfelügyeleti hatásköre révén megszerzett információk a jegybanki törvény értelmében üzleti titkokat képeznek, amelyeket a jegybank köteles bizalmasan kezelni. Azt, hogy pontosan mit jelent ez az elutasítás, és van-e esély arra, hogy a tranzakciót bizonyos feltételek módosítása nyomán mégis nyélbe lehessen ütni, Nagy Ágnestől, a jegybank igazgatótanácsának tagjától, illetve Diósi Lászlótól, az OTP Bank Románia igazgatójától szerettük volna megkérdezni. Nagy Ágnes péntekre ígért tájékoztatást, Diósi Lászlót viszont csütörtök délutánig nem sikerült elérnünk.
Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója különben megérezte, hogy baj van: egy valamivel több mint két héttel ezelőtti budapesti sajtótájékoztatóján közölte: „rossz előérzete” van a romániai tranzakció kapcsán. Amint arról korábban beszámoltunk, az OTP vezetői tavaly július végén jelentették be, hogy a National Bank of Greece képviselőivel aláírták a Banca Românească eladásáról szóló szerződést.
Tavaly decemberben a román Versenytanács jóváhagyta az OTP Bank újabb romániai akvizícióját, amelytől az OTP-csoport azt várta, hogy romániai pénzintézetének piaci részesedése mintegy 4 százalékra emelkedhet, és a helyi bankpiac 8. legnagyobb szereplőjévé válhat.
A Bursa.ro portál szerint az egy évtizeddel ezelőtt kirobbant válság óta ez az első eset, hogy a jegybank nem járul hozzá egy bankügylethez, amelyben a felek már megegyeztek. A Hotnews.ro híroldal pedig azt idézte fel, hogy legutóbb 2008-ban hoztak elutasító döntést, akkor nem engedélyezték Gigi Becalinak, hogy megalapítsa a Becali Bankot.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!