Fotó: Veres Nándor
A kormány készen áll elfogadni az építőipari, valamint a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban dolgozók új minimálbéréről szóló sürgősségi rendeletet – jelentette ki szerdán a román miniszterelnök.
2023. október 25., 16:462023. október 25., 16:46
2023. október 25., 20:282023. október 25., 20:28
Marcel Ciolacu Facebook-bejegyzésben arról számolt be, hogy a háromoldalú érdekegyeztető tanács szerdai ülésén megállapodott az építőiparban, valamint a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban dolgozók új minimálbérének összegéről, amely 4582 lej, illetve 3436 lej lesz.
A kormányfő megköszönte a munkáltatói szövetségeknek, hogy megértették „a pillanat fontosságát”, és méltányolta a szakszervezetek segítségét a két kulcsfontosságú ágazat minimálbérének megállapításában. Marcel Ciolacu hozzátette, a kabinet készen áll elfogadni az erről szóló sürgősségi rendeletet annak érdekében, hogy amint az államfő kihirdeti a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvényt, ezek az előírások is életbe léphessenek.
Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter később arról posztolt bejegyzést, hogy a három ágazatban november elsejétől emelik a differenciált garantált bérminimumot. A tárcavezető emlékeztetett, hogy október elsejei hatállyal 3 300 lejre emelkedett a bruttó minimálbér, aminek a nettó értéke 2 097 lej.
A román kormány csütörtökön elfogadott határozata értelmében október elsejétől 10 százalékkal, 3000-ről 3300 lejre nőtt az országos bruttó minimálbér.
Elszámolta magát a minimálbér-emeléssel a román kormány. A kabinet számára csak most derült ki, hogy ha egyszerre emeli meg a minimálbérüket, valamint megszünteti az adókedvezményüket, akkor bizonyos ágazatok dolgozóinak nettó jövedelme csökken.
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
szóljon hozzá!