2012. május 22., 08:572012. május 22., 08:57
A Kolozs megyei önkormányzat és a fennhatósága alatt lévő légikikötő azt nehezményezte a leginkább, hogy a szomszédos régióban a megyei tanács törvénytelennek vélt támogatásának köszönhetően a légitársaságok rendkívül olcsón vehették igénybe a repülőtér szolgáltatásait. Bizonyítékként a magyarországi Wizz Air fapados légitársaság szolgált, amely az évek során a röptérilletékek függvényében költöztette járatait Marosvásárhelyről Kolozsvárra és vissza. Miután a Kolozs megyei törvényszék megalapozottnak találta a kolozsváriak keresetét, a Maros megyei önkormányzat fellebbezésére hasonlóan ítélkezett a táblabíróság is.
A Kolozs megyei önkormányzat elnöke szerint a kolozsvári táblabíróság döntése a természetes és lojális konkurencia szavatolása. „Ettől a perctől kezdve Kolozsvár és Marosvásárhely egyenlő eséllyel rendelkezik a légi járatokat működtető társaságok előtt” – vélekedett Alin Tişe tanácselnök, aki szerint méltánytalan volt, hogy a Kolozs megyei önkormányzat által működtetett légikikötőnek a marosvásárhelyi kedvező árak miatt mindegyre csökkenjen a forgalma és utasszáma.
A Krónikának nem sikerült lapzártáig elérnie Lokodi Edit Emőkét. A Maros megyei önkormányzat elnöke azonban lapunknak korábban kifejtette, ha az általa vezetett testület valóban törvénytelenül szabta volna meg az illetékeket, a prefektúra rögtön megtámadta volna a tanácsi határozatot. „Mi senkit nem támogattunk közpénzből, mindenkinek ugyanazokat a feltételeket szabtuk meg” – nyilatkozta korábban Lokodi. Szerinte Alin Tişe és a kolozsvári légikikötő vezetői igen hamar elfelejtették, hogy egy évvel korábban még társulni szerettek volna a vidrátszegi reptérrel, amely az idők során számtalanszor kisegítette a bajból őket. Legutóbb május első felében fogadta a Kolozsvárról Marosvásárhelyre irányított összes járatot.
Közben belső harcok is emésztik a nemrég nemzetközinek nyilvánított marosvásárhelyi légikikötőt. Lokodi Edit Emőke hónapok óta ádáz harcot vív az intézmény parancsnokával, Ştefan Petru Runcannal, akit el szeretne mozdítani tisztségéből. Ugyanakkor a hét végén versenyvizsgát szerveznek a vezetőtanács elnöki tisztségére, amelyre egyelőre Peti András marosvásárhelyi RMDSZ-es önkormányzati képviselő és Mihai Poruţiu, a Demokrata-liberális Párt megyei tanácsosa nyújtotta be jelentkezési okiratait.
A két jelölt álláspontja már a Kolozsvár és Marosvásárhely között folyó jogi harcban is különbözik. Míg Peti Lokodi Edit Emőke véleményét osztja, Poruţiu szerint a két repülőtér között valóban tisztességtelen versengés folyik. A két jelölt közül a megyei önkormányzatnak kell kiválasztania a nyertest.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.