A kolozsvári Békás-negyedben is lassan csillagászati összegekbe kerülnek a lakások
Fotó: Kiss Judit
A határ a csillagos ég a romániai lakásárak tekintetében: országszerte mindenhol rekordot döntenek az árak – derül ki az ingatlanpiac jelenlegi helyzetéből.
2024. június 05., 20:292024. június 05., 20:29
2024. június 05., 20:502024. június 05., 20:50
A romániai nagyvárosokban tartósan emelkednek az új lakások árai, májusban négyzetméterenként elérték az 1598 eurót, ez az összeg pedig több mint 11 százalékkal magasabb, mint az előző év azonos időszakában – derült ki az Imobiliare.ro adataiból. Az ingatlanpiaci platform képviselői szerint az előretörés a nagy kereslet miatt következik be, amely a következő hónapokban is várhatóan érvényes lesz.
Brassó megszilárdította pozícióját az ország második legdrágább városaként a lakáspiacon, miután a legnagyobb növekedési ütemet regisztrálta. A lakásárak közel 19 százalékkal, négyzetméterenként 1 907 euróra emelkedtek. Az új lakások esetében az átlagár elérte a 2224 eurót négyzetméterenként.
A romániai városok közül csak Brassóban és Kolozsváron haladta meg az új lakások átlagára a kétezer eurót. Bukarestben a a négyzetméterenkénti átlagár alacsonyabb, de elérte az 1723 eurót, ami több mint 11 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőtti szintet.
jelenleg 1 960 euró négyzetméterenként. A nagyvárosok közül Temesváron a legolcsóbbak a régi lakások, bár az elmúlt egy évben hét százalékkal drágultak. Ezek átlagosan 1568 euróba kerülnek négyzetméterenként. Iaşi továbbra is a legolcsóbb lakásokkal rendelkező nagyváros, átlagosan 1590 euró a lakások négyzetméterenkénti ára.
Az Imobiliare.ro adatai azt mutatják, hogy a közepes méretű városokban is drágultak a lakások. A leglátványosabb emelkedést Nagyváradon rögzítik, ahol az elmúlt 12 hónapban több mint 17 százalékkal, négyzetméterenként 1602 euróra emelkedtek az átlagárak. De jelentős áremelkedés tapasztalható Nagyszebenben, Craiován és Ploieşti-en is.
Három szoba, két erkély, modern bútor – mindez egy nemrég felújított panelházban, és mindössze 12 500 euróért megvásárolható egy erdélyi városban – irányította rá a figyelmet a Fanatik.ro portál.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
Brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Románia esetében gazdasági gondokat okozna. Hatósági állatorvost kérdeztünk a kilátásokról.
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8553 lej volt szeptemberben, 110 lejjel több, mint az előző hónapban.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!