Fotó: Agerpres
2012. január 11., 09:012012. január 11., 09:01
A versenytanácsl arra gyanakodva indította a vizsgálatot, hogya hat vállalkozás 2008-ban közös egyezségre alapozva egyszerre vonták ki a piacról az ECO Premium üzemanyagtípust, egy drágábbal helyettesítve azt, mivel eladásaik kevesebb mint húsz üzleti forgalmunkank pedig kevesebb mint öt százalékát generálta.
Bogdan Chiriţoiu, a versenytanács elnöke valószínűnek tartja, hogy az érintett vállalatok a bírósághoz fordulnak. „Egy hónapon belül kézhez kapják az indoklást, 30 napjuk van eldönteni, hogy bírósághoz fordulnak-e vagy sem. Egy esetleges per akár három évig is eltarthat. A bíróságon büntetés kifizetésének felfüggesztését is kérhetik” – mondta.
Az elnök azt állítja: a büntetés Európa-szerte példa nélkülinek tekinthető. „Mi vagyunk az egyetlen intézmény, amely konkrét bizonyítékokat találtunk a cégek közötti, tiltott egyezségnek.” – állítja.
Az elnök nem közölte cégekre lebontva a bírságok összegét. Csupán annyit nyilatkozott, hogy mindegyik cég esetét külön vizsgálták ki, a legnagyobb összeget – amely valamivel több mint a forgalom három százaléka – az OMV Petrom kapta, majd a Rompetrol következik kevesebb mint három százalékkal.
Chiriţoiu érvelése szerint az üzemanyagtípus egy időben történő kivonásával a fogyasztóknak kisebb választék áll rendelkezésére, így a gépkocsivezetők húsz százaléka kénytelen volt más típusú üzemanyagot vásárolni és nem azt amit szeretett volna. „A hasonló eseteket mindössze drasztikus bírsággal lehet megakadályozni” – tette hozzá.
A Rompetrol ugyan nem vett részt az egyeztetéseken, a versenytanács mégis megbírságolta mivel tudott a többi cég szándékáról, és ő is hasonlóan cselekedett.
Az intézmény azt állítja: elsőként a Mol Romania, utolsóként pedig a Rompetrol üzemanyagai közül tűnt el az adott üzemanyagtípus.
A Versenytanács bejelentésének idejére a tőzsdén is jegyzett vállalatok részvényeivel való kereskedést felfüggesztették.
A bejelentést követően a Mol Románia közölte: a döntést ellen a Bukaresti Táblabíróságon emel óvást. A 18,6 millió euróra bírságolt cég közlése szerint az Eco Premiumot teljes mértékben a helyi gyártóktól és forgalmazóktól szerezte be, a termék kivonása a portfolióból egyéni üzleti döntése volt, és nem a versenyjog megsértését eredményező megállapodás vagy összehangolt magatartás eredménye.
A cég megjegyzi: az EU-szabályozásnak megfelelően 2005. január 1-jével kezdődően Romániában betiltották az ólmozott benzin forgalmazását. Az Eco Premiumot 2008-ban főként a kilenc évnél idősebb személygépkocsik esetében használták. Az Eco Premium-eladások folyamatosan csökkentek 2008-ig, összhangban az ezt az üzemanyagtípust használó idősebb gépjárművek számának csökkenésével.
A Molhoz hasonlóan a Rompetrol is közölte: a bíróságon óvja meg a versenytanács döntését, amelyet alaptalannak és jogtalannak minősít. „A jelentés következtetései teljesen megalapozatlanok és nem bizonyítottak” – áll a cég közleményében.
A Rompetrol megjegyzi: az üzemanyagtípus egyidejű visszavonásának állítólagos közös tervéről nem tudott, ilyen elképzelésre sem nyilvánosan, sem pedig hallgatólagosan nem bólintott rá. Mint írják: az említett üzemagyagtípust 2008 novemberében vonták ki a termékpalettájukról, a raktárkészlet teljes kimerülésekor.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.