Fotó: A szerző felvétele
2010. december 02., 08:082010. december 02., 08:08
– Mekkora esély mutatkozik a gépkocsi-regisztrációs adó visszaperelésére?
– Eddig az összes pert megnyertük vagy nyerésre állunk. Voltak némi gondok Kolozs, Beszterce-Naszód és Szeben megyében, ám az alapfokon hozott kedvezőtlen ítéletet a táblabíróság megsemmisítette és a pénzüket visszakövetelő gépkocsi-tulajdonosok javára döntött.
– A panasztevők visszakapják a teljes összeget, az utolsó baniig?
– Annál többet. Ugyanis a panasz iktatásától számítva az állam köteles napi 0,1 százalékos kamatot fizetni. Egy másfél évig húzódó pereskedés során a sok kicsi sokra megy.
– Ilyen hosszadalmas a folyamat?
– Sajnos igen. A minap indított perekre áprilisi határidőt kaptam, ami lényegében azt jelenti, hogy a jövő évi bírósági vakáció előtt semmiképpen nem érnek véget. Számunkra kedvező döntés esetén következik a pénzügyisek fellebbezése, majd újabb féléves pereskedés. Nem elég végleges ítélettel nyerni, a bírónak meg is kell indokolnia a döntését. Annak ellenére, hogy szinte valamennyi esetben az indoklás azonos, eltelhet akár három-négy hónap is, amíg a bíró legépeli és kiküldi az indoklást.
– Gondolom, az adóhatóság sem fizet rögtön.
– Annak ellenére, hogy kötelesek kamatot fizetni, sajnos valóban nem sietik el a dolgokat. Nem egy esetben az ügyfél kénytelen volt végrehajtóhoz fordulni. Mostanság azonban a pénzügyisek is valamivel rugalmasabban kezelik a dolgot.
– Az ügyfél, főleg ha vállalkozó, mennyire van kitéve az adóhatóság bosszújának?
– Ilyen esetről nem tudok, viszont már előfordult, hogy a végrehajtót zaklatták. Az egyiknél annyira megsokszorozódtak a pénzügyi ellenőrzések, hogy az illetőnek három könyvelési szakértőt kellett fogadnia ahhoz, hogy el tudja hárítani az alaptalan vádakat. Tény, hogy eddig sem ügyfél, sem végrehajtó nem állt el jogos követelésétől és nem lépett vissza.
– Mivel indokolja meg a bíróságok előtt az ügyfelek kéréseit?
– Azzal, hogy a regisztrációs adó, amit utólag környezetvédelmi adóra kereszteltek át ellentmond az európai uniós irányelveknek, gátolva a termékek Unión belüli szabad áramlását. Ezt Románia is elfogadta, ratifikálta. Az meg közismert, hogy az EU-s törvények elsőbbséget élveznek a hazai jogszabállyal szemben.
– A környezetvédelmi tárca eddigi álláspontja is EU-konform próbál lenni: aki szennyez, az fizessen. Ezt viszont nem tiltja az Unió.
– Csakhogy az, aki Romániában beírt használt autót vásárol, az nem szennyez? Nos itt a diszkrimináció az Európai Unió többi tagállamaival szemben.
– Milyen esélyük van azoknak, akik eleve az adó kifizetése nélkül szeretnék beíratni a külföldről hozott autójukat?
– Nyert ügyük van, csakhogy az ő esetükben kissé bonyolultabb a helyzet. Mint ismeretes, ideiglenes, úgymond piros számtáblát mindössze három alkalommal lehet igényelni. Magyarán: legtöbb három hónapig közlekedhetsz a külföldről behozott gépkocsival anélkül, hogy itthon beírd forgalomba. Ehhez képest, mint említettem, egy romániai per korántsem zárul le három hónap alatt, ezért a kocsi jó ideig garázsba kényszerül. Ez esetben nem a pénzügyi igazgatóságot, hanem a prefektúrát szoktuk perbe hívni, ugyanis a beíratási procedúra a kormányhivatal feladatkörébe tartozik. Nem javasolom senkinek, hogy ezt az utat válassza, mert sokáig nélkülözheti az autóját. Ráadásul itt a napi 0,1 százalékos kamatigénylés sem működik, mert az állam nem használja a pénzedet. Azt meg végképp nehéz bebizonyítani, hogy mekkora anyagi vagy netán erkölcsi kárt okozott neked azzal, hogy nem használhattad az autódat.
– Pereskedhet bárki?
– Csak azok, akik külföldről hoztak be használt autót, és a beíratási kérésük nem régebbi három évnél.
– Sokan fordulnak ügyvédhez?
– Egyre többen, de még mindig nem elegen. Az emberek számottevő hányadát nem érdekli, azt hiszi, hogy sok az utánajárás vagy drága az ügyvéd, holott egyáltalán nincs így. Azért az ezerötszáz–kétezer lejért, amit viszszakap az államtól lényegében semmit nem kell tennie, csak várnia, a tárgyalásokon is az ügyvéd képviseli.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.