Fotó: Gov.ro
Reformra van szükség a közszférában, amely több mint 16 ezer hitelutalványozóval működik, de egyetlen közalkalmazott bére sem fog csökkenni a tervezett intézkedések bevezetésével – jelentette ki csütörtökön este Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2023. augusztus 11., 10:512023. augusztus 11., 10:51
2023. augusztus 11., 10:542023. augusztus 11., 10:54
A România TV-nek nyilatkozva a kormányfő rámutatott, mindenki számára egyértelmű, hogy a közszférában reformra van szükség, eddig azonban senki nem akarta ezt felvállalni.
„Itt az ügyeletes balek, aki felvállalja!” – idézi Ciolacu televíziós nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
A kormányfő közölte: elfogadhatatlannak tartja, hogy számos azonos tevékenységi és hatáskörrel rendelkező közintézmény működjön Romániában,
„Nem vágjuk vissza a fizetéseket, de az is elfogadhatatlan, hogy valaki megüresedett álláshelyek felett legyen főnök” – nyomatékosította Ciolacu. Mint mondta, azt sem tartja helyénvalónak, hogy egy több mint 2000 eurós fizetéssel rendelkező közalkalmazott üdülési csekket is kapjon.
– szögezte le. A kormányfő beszélt arról is, hogy Romániában van a legtöbb hitelutalványozó közintézmény a világon. „16 ezer hitelutalványozó van az országban, és mindegyikük alárendeltségében van egy-egy gazdasági igazgató és közbeszerzési szolgálat. Ez így nem mehet tovább, nem lehet hitelutalványozó lenni tíz alkalmazottal” – mondta.
Nincs sok mozgástere a román kormánynak, a korábbi túlköltekezés miatt most mindenképp megszorító intézkedésekre van szükség – véli Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusa.
„Senki nem akar felszámolni egyetlen színházat vagy könyvtárat sem, de nem lehet egy 12 alkalmazottal rendelkező könyvtár hitelutalványozó. Társuljanak és legyen egy vezérigazgató, aki a hitelutalványozó” – hangoztatta.
A miniszterelnök rámutatott, politikai felelősségvállalásra van szükség a kormánypártok részéről, mert Románia „nem késheti le az utolsó vonatot a fejlődés felé”.
Megismételte a lemondásának lehetőségére vonatkozó figyelmeztetést Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke arra az esetre, ha a koalíciós partner PNL nem hajlandó felvállalni a költségvetési hiány enyhítéséhez szükséges megszorító intézkedéseket.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!