Fotó: Gov.ro
Reformra van szükség a közszférában, amely több mint 16 ezer hitelutalványozóval működik, de egyetlen közalkalmazott bére sem fog csökkenni a tervezett intézkedések bevezetésével – jelentette ki csütörtökön este Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2023. augusztus 11., 10:512023. augusztus 11., 10:51
2023. augusztus 11., 10:542023. augusztus 11., 10:54
A România TV-nek nyilatkozva a kormányfő rámutatott, mindenki számára egyértelmű, hogy a közszférában reformra van szükség, eddig azonban senki nem akarta ezt felvállalni.
„Itt az ügyeletes balek, aki felvállalja!” – idézi Ciolacu televíziós nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
A kormányfő közölte: elfogadhatatlannak tartja, hogy számos azonos tevékenységi és hatáskörrel rendelkező közintézmény működjön Romániában,
„Nem vágjuk vissza a fizetéseket, de az is elfogadhatatlan, hogy valaki megüresedett álláshelyek felett legyen főnök” – nyomatékosította Ciolacu. Mint mondta, azt sem tartja helyénvalónak, hogy egy több mint 2000 eurós fizetéssel rendelkező közalkalmazott üdülési csekket is kapjon.
– szögezte le. A kormányfő beszélt arról is, hogy Romániában van a legtöbb hitelutalványozó közintézmény a világon. „16 ezer hitelutalványozó van az országban, és mindegyikük alárendeltségében van egy-egy gazdasági igazgató és közbeszerzési szolgálat. Ez így nem mehet tovább, nem lehet hitelutalványozó lenni tíz alkalmazottal” – mondta.
Nincs sok mozgástere a román kormánynak, a korábbi túlköltekezés miatt most mindenképp megszorító intézkedésekre van szükség – véli Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusa.
„Senki nem akar felszámolni egyetlen színházat vagy könyvtárat sem, de nem lehet egy 12 alkalmazottal rendelkező könyvtár hitelutalványozó. Társuljanak és legyen egy vezérigazgató, aki a hitelutalványozó” – hangoztatta.
A miniszterelnök rámutatott, politikai felelősségvállalásra van szükség a kormánypártok részéről, mert Románia „nem késheti le az utolsó vonatot a fejlődés felé”.
Megismételte a lemondásának lehetőségére vonatkozó figyelmeztetést Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke arra az esetre, ha a koalíciós partner PNL nem hajlandó felvállalni a költségvetési hiány enyhítéséhez szükséges megszorító intézkedéseket.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!