Fotó: Gov.ro
Reformra van szükség a közszférában, amely több mint 16 ezer hitelutalványozóval működik, de egyetlen közalkalmazott bére sem fog csökkenni a tervezett intézkedések bevezetésével – jelentette ki csütörtökön este Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2023. augusztus 11., 10:512023. augusztus 11., 10:51
2023. augusztus 11., 10:542023. augusztus 11., 10:54
A România TV-nek nyilatkozva a kormányfő rámutatott, mindenki számára egyértelmű, hogy a közszférában reformra van szükség, eddig azonban senki nem akarta ezt felvállalni.
„Itt az ügyeletes balek, aki felvállalja!” – idézi Ciolacu televíziós nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
A kormányfő közölte: elfogadhatatlannak tartja, hogy számos azonos tevékenységi és hatáskörrel rendelkező közintézmény működjön Romániában,
„Nem vágjuk vissza a fizetéseket, de az is elfogadhatatlan, hogy valaki megüresedett álláshelyek felett legyen főnök” – nyomatékosította Ciolacu. Mint mondta, azt sem tartja helyénvalónak, hogy egy több mint 2000 eurós fizetéssel rendelkező közalkalmazott üdülési csekket is kapjon.
– szögezte le. A kormányfő beszélt arról is, hogy Romániában van a legtöbb hitelutalványozó közintézmény a világon. „16 ezer hitelutalványozó van az országban, és mindegyikük alárendeltségében van egy-egy gazdasági igazgató és közbeszerzési szolgálat. Ez így nem mehet tovább, nem lehet hitelutalványozó lenni tíz alkalmazottal” – mondta.
Nincs sok mozgástere a román kormánynak, a korábbi túlköltekezés miatt most mindenképp megszorító intézkedésekre van szükség – véli Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusa.
„Senki nem akar felszámolni egyetlen színházat vagy könyvtárat sem, de nem lehet egy 12 alkalmazottal rendelkező könyvtár hitelutalványozó. Társuljanak és legyen egy vezérigazgató, aki a hitelutalványozó” – hangoztatta.
A miniszterelnök rámutatott, politikai felelősségvállalásra van szükség a kormánypártok részéről, mert Románia „nem késheti le az utolsó vonatot a fejlődés felé”.
Megismételte a lemondásának lehetőségére vonatkozó figyelmeztetést Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke arra az esetre, ha a koalíciós partner PNL nem hajlandó felvállalni a költségvetési hiány enyhítéséhez szükséges megszorító intézkedéseket.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!