Fotó: Gozner Gertrud
Lendületben a Wizz Air fapados légitársaság: miután sikerült beelőznie a Taromot, és idén várhatóan már 7 millió személyt fog szállítani a romániai repterekről vagy repterekre, nem áll le a bővítéssel, mi több, bármikor készen áll a román állami légitársaság helyét átvenni, ha az a Malévhoz hasonlóan csődbe menne – írja az Economica.net gazdasági hírportál.
2017. november 20., 20:442017. november 20., 20:44
Márpedig nem sok biztató jel érkezett az elmúlt időszakban Bukarestből, elég ha csak arra gondolunk, hogy a múlt héten a negyedik idén kinevezett igazgató távozott a veszteséget veszteségre halmozó Tarom éléről.
Benyújtotta lemondását Eugen Davidoiu, a Tarom légitársaság vezérigazgatója - nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek kormányzati források.
Ezzel szemben az Indigo Partners befektetési alap, amely több fapados légitársaság alapjait is lefektette, és jelenleg a magyar alapítású Wizz Air többségi tulajdonosa, éppen a múlt héten rendelt meg 430 új Airbus típusú repülőgépet – ezekből 146 kerül a Wizz Air flottájába 2022 után, nagy részük pedig csak 2025–2026 után, addig ugyanis még a gyártónak le kell szállítania a Wizz Air által 2015-ben megrendelt 110 Airbus 321neo típusú gépet.
Mint az Economica.net is emlékeztet, a diszkont légitársaság jelenleg tizenhárom romániai járaton jelent közvetlen konkurenciát a Taromnak, olyan célpontok vannak ezek között, mint Brüsszel, Párizs, London, Madrid vagy Barcelona.
többek között Amszterdam, München, Prága, Szófia, Bécs, Bejrút, Belgrád vagy Amman ilyen, továbbá három belföldi járat Suceavára, Szatmárnémetibe és Nagyváradra.
Fotó: Boda L. Gergely
Tehát nagy esély lenne a terjeszkedésre, ha be tudna lépni a Tarom helyére egy esetleges csőd esetén, ahogyan eljárt Magyarországon a Malév járatainak felszámolásakor.
Nő a Blue Air is, de mi vagyunk a legnagyobb társaság a romániai piacon. Széleskörű kínálatunk van, de ha szükség lesz rá, fel vagyunk készülve egy ilyen lehetősége” – nyilatkozta az Economica.net portálnak adott interjúban Owain Jones, a Wizz Air vállalati ügyekért felelős igazgatója. Beszélt egyúttal arról is, hogy jelenleg a kelet-közép-európai reptereknek a Nyugat-Európával való összekapcsolása jelent számukra prioritást.
Ugyanakkor – emlékeztet a hírportál újságírója – az elmúlt egy-másfél évben
Több mint 41 millió lejes veszteséget vetít előre az idei évre a Tarom.
Owain Jones szerint azonban ez sem ad okot aggodalomra, a jelenlegi látványos romániai gazdasági növekedés mellett a légi közlekedés is folyamatosan bővülni fog. „Egy 5–6 százalékos gazdasági növekedés mellett 12–15 százalékkal bővült a légi forgalom, ami nagy gyarapodás. És Romániában nincsenek lassulásra utaló jelek, ezért voltunk képesek ilyen gyorsan bővíteni ezen a piacon, és a jövőben is ezt fogjuk tenni” – mutatott rá Jones.
Miközben a kereslet bővülése meghaladja éves szinten a 10 százalékot, a Tarom számára az idei immár a tizedik egymást követő év, amelyben veszteséget regisztrál. A 2017-es egyúttal az az esztendő is, amelyikben hamarosan immár az ötödik igazgatót nevezik ki az állami légitársaság élére, és amelyben a veszteség az első félévi 100 millió lejes után az év végére elérheti a 207 millió lejt (45 millió euró), ami négyszer nagyobb, mint az egy évvel korábban regisztrált veszteség.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!