Érezhető drágulási hullám. Szinte vásárlásról vásárlásra mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk
Fotó: Haáz Vince
Az alapélelmiszerek árának hatósági szabályozása megoldást jelenthet Románia számára is, hasonló intézkedést több európai országban is bevezettek – nyilatkozta hétfőn Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
2022. január 31., 12:072022. január 31., 12:07
„Lesz szó róla. Kétlem, hogy a 0 százalékos áfa segítene, már így alacsony az élelmiszerek áfája. Láttuk, hogy más európai országokban is hoztak hasonló intézkedéseket, befagyasztották az alapélelmiszerek árát. Jobbnak tűnik” – mondta a nagyobbik kormánypárt elnöke.
Az élelmiszerárstop a kristálycukrot, a búzafinomlisztet, a napraforgó-étolajat, a sertéscombot, a csirkemellet, a csirke far-hátat és a 2,8 százalékos UHT-tehéntejet érinti. E termékek árát úgy kell megállapítani, hogy az nem lehet magasabb a tavaly október 15-einél. Az árstop február 1-jétől május 1-jéig tart.
Az élelmiszerárak befagyasztásának becslések szerint 0,5-1,0 százalék körüli inflációcsökkentő hatása lehet februártól Magyarországon – mondta a Századvég Alapítvány vezető közgazdásza pénteken az M1 aktuális csatornán.
Január közepén amúgy Virgil Popescu energiaügyi miniszter üzemanyagárstopot helyezett kilátásba, miután az év eleje óta folyamatos az áremelkedés.
Üzemanyagárstop meghirdetését fontolgatja a bukaresti kormány, amennyiben még jobban meglódulna a benzin és a gázolaj ára. Gyerkó László, a Versenytanács tagja azt mondja, a legjobb az lenne, ha az üzemanyagokra kivetett adókat, illetékeket csökkentenék.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!