Azt ígérik, nem engedik elszabadulni az üzemanyagárakat
Fotó: Jakab Mónika
Üzemanyagárstop meghirdetését fontolgatja a bukaresti kormány, amennyiben még jobban meglódulna a benzin és a gázolaj ára. Gyerkó László, a Versenytanács tagja azt mondja, a legjobb az lenne, ha az üzemanyagokra kivetett adókat, illetékeket csökkentenék.
2022. január 21., 08:032022. január 21., 08:03
Ha szükséges, a román állam beavatkozik az üzemanyagárak alakulásába – jelentette ki szerda este a román közmédiának nyilatkozva Virgil Popescu energiaügyi miniszter. „Követjük az árakat az energiapiacon. Az üzemanyag ára leginkább a kőolaj árának függvényében ingadozik. Igaz,
– fejtette ki a tárcavezető. Felidézte, az elmúlt években nem volt szükség beavatkozásra, a piac szabályozta önmagát. Két évvel ezelőtt kivették a jövedéki adót, akkor gyakorlatilag olcsóbb lett az üzemanyag.
Virgil Popescu beszélt ugyanakkor arról is, hogy
de a finomítók importálnak Kazahsztánból. „Spekulációnak bizonyultak, hogy az árak elszabadulnak, mert nem lesz elég termelés; drágulás volt ugyan, de nem robbanásszerű. Követjük a piacot, ha szükséges, meghozzuk a megfelelő intézkedéseket” – szögezte le a miniszter.
„A kormány dönthet úgy, hogy befagyasztja egy meghatározott, rövid időre az árakat,
– fogalmazott a Krónika megkeresésére Gyerkó László, a Versenytanács tagja. Hozzátette, általában annak a híve, hogy az állam ne avatkozzon be a szabadpiac mozgásába, ám kritikus időszakban, mint a mostani is, rövid időre megteheti. Ugyanakkor a legnagyobb mozgástere ott van, ha csökkenti az üzemanyagra kivetett adókat, illetékeket.
Gyerkó László arra is kitért, hogy a Versenytanácson belül egy egész igazgatóság figyeli az energiaárakat, és ezen belül az üzemanyagárakat is. Egyelőre azt tapasztalják, hogy nincs más jellegű ármozgás, mint az egész európai piacon tapasztalt. A versenyhivatalban követik az európai piac, az osztrák tőzsde mozgását, az energiaár-kilengések ugyanis ott csapódnak le leginkább, az a releváns ebben a térségben. Ehhez viszonyítva pedig Romániában nem volt jelentős eltérés, ami indokolta volna, hogy a Versenytanács kivizsgálást indítson, mondta Gyerkó.
Jelezte: folyamatosan zajlik a monitorozás,
A kritikus időszakokban ugyanakkor a kormánynak jogában áll meghozni olyan döntéseket, hogy rövid időre szabályozza az árakat. „Jogilag erre megvan a lehetőség, ám ha erre sor kerül, elsősorban az adókat, illetékeket kell csökkenteni egy meghatározott időre, ezzel mérsékelve az árakat” – fogalmazta meg a Versenytanács tagja. Kifejtette, ha megvizsgáljuk az üzemanyagár összetételét, látszik, hogy 40 százalékát a különböző adók és illetékek jelentik, tehát ebben a szegmensben a kormánynak jelentős mozgástere van.
Gyerkó László ugyanakkor rámutatott, a nemzetközi piac mozgásai nagymértékben befolyásolják az ágazatot, egész Európában emelkednek az energiaárak. „Reméljük, nem lesznek óriási kilengések,
– összegzett a Versenytanács tagja.
Mint ismeretes, a magyar kormány tavaly novemberben döntött úgy, hogy megállítja az egyre növekvő üzemanyagárakat, és 480 forintos (1 lej 72 forint) literenkénti árban határozta meg a benzin és a gázolaj legmagasabb értékét. Az intézkedés bevált, ám a rendelet február közepén érvényét veszíti, hacsak meg nem hosszabbítja a kormány. Elemzők szerint utána meglódulhat az üzemanyag ára, akár 50 százalékos drágulás is bekövetkezhet.
Jelenleg 80–90 dollár között van ez az érték, ám ha a világpiaci ár emelkedik, az minden országba begyűrűzik. Magyarországon tehát attól tartanak, hogy ha február közepén megszűnik az üzemanyagárstop, és közben tovább emelkedik az olaj ára, akár 700 forintba is kerülhet egy liter üzemanyag, ami jelenleg 477, illetve 479 forint. Az RTL érdeklődésére a magyar kormány illetékesei annyit mondtak, a hatósági árazás esetleges meghosszabbításáról az aktuális világpiaci és egyéb körülmények alapján döntenek majd.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
A romániai munkaerőpiac 2025 első három hónapjában visszaesett a korábbi év azonos időszakához viszonyítva, a legaktívabb álláskeresők jelenleg a 25 és 34 év, illetve a 18 és 24 év közöttiek.
szóljon hozzá!