Románia esetében több száz millió eurós összeg hiányzik az aszálykárok megtérítéséből
Fotó: Pinti Attila
Az Európai Bizottság a romániai aszálykár után járó kártérítés töredékét fizeti ki az országnak, a bukaresti mezőgazdasági minisztérium által beígért 200 eurós kárpótlás a jövő ködébe vész.
2024. szeptember 24., 21:432024. szeptember 24., 21:43
Teljes a bizonytalanság a kormány által megígért, hektáronkénti 200 eurós aszálykártérítés kifizetésével kapcsolatban. A mezőgazdasági minisztérium összesített adatai szerint idén ősszel 16 ezer gazda kért kárfelmérést 320 ezer hektár őszi vetésű mezőgazdasági területre, a tavaszi vetésű növényi kultúrák esetében ez viszont nagyságrenddel több.
A főleg kukorica- és napraforgóföldek esetében 138 ezer gazda jelezte, hogy aszálykárt szenvedett, a becsült szántóterület nagysága 2, 2 millió hektár, összesen tehát 2,52 millió hektár után kellene kártérítést fizetni.
A bukaresti szaktárca abban bízott, hogy az Európai Bizottság erre elkülönített forrásaiból lehet majd kártalanítani a romániai gazdákat, azonban az uniós agrárminiszterek szeptember 23-án, Brüsszelben megtartott AgriFish (Mezőgazdasági és Halászati Tanács) gyűlésén kiderült, hogy az Európai Bizottság 119,7 millió euró elkülönítését javasolta a 450 millió eurós mezőgazdasági tartalékalapból Bulgária, Németország, Észtország, Olaszország és Románia mezőgazdasági termelőinek közvetlen támogatására. A közép-erdélyi falugazdászokat foglalkoztató Pro Agricultura Egyesület információi szerint
Az uniós javaslat szerint az érintett tagországok 200 százalékkal egészíthetik ki az uniós támogatás összegét, Románia esetében azonban több száz millió eurós összeg hiányzik a mezőgazdasági minisztérium erre fordítható pénzkeretéből.
Állami támogatás helyett a hitelek részleteinek átütemezését, és az inputanyag-szállítók kifizetésének halasztását ajánlja a gazdáknak a bukaresti kormány. A Krónika által megkérdezett agrárszakemberek rossz megoldásnak tartják a kormányrendeletet.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!