Románia esetében több száz millió eurós összeg hiányzik az aszálykárok megtérítéséből
Fotó: Pinti Attila
Az Európai Bizottság a romániai aszálykár után járó kártérítés töredékét fizeti ki az országnak, a bukaresti mezőgazdasági minisztérium által beígért 200 eurós kárpótlás a jövő ködébe vész.
2024. szeptember 24., 21:432024. szeptember 24., 21:43
Teljes a bizonytalanság a kormány által megígért, hektáronkénti 200 eurós aszálykártérítés kifizetésével kapcsolatban. A mezőgazdasági minisztérium összesített adatai szerint idén ősszel 16 ezer gazda kért kárfelmérést 320 ezer hektár őszi vetésű mezőgazdasági területre, a tavaszi vetésű növényi kultúrák esetében ez viszont nagyságrenddel több.
A főleg kukorica- és napraforgóföldek esetében 138 ezer gazda jelezte, hogy aszálykárt szenvedett, a becsült szántóterület nagysága 2, 2 millió hektár, összesen tehát 2,52 millió hektár után kellene kártérítést fizetni.
A bukaresti szaktárca abban bízott, hogy az Európai Bizottság erre elkülönített forrásaiból lehet majd kártalanítani a romániai gazdákat, azonban az uniós agrárminiszterek szeptember 23-án, Brüsszelben megtartott AgriFish (Mezőgazdasági és Halászati Tanács) gyűlésén kiderült, hogy az Európai Bizottság 119,7 millió euró elkülönítését javasolta a 450 millió eurós mezőgazdasági tartalékalapból Bulgária, Németország, Észtország, Olaszország és Románia mezőgazdasági termelőinek közvetlen támogatására. A közép-erdélyi falugazdászokat foglalkoztató Pro Agricultura Egyesület információi szerint
Az uniós javaslat szerint az érintett tagországok 200 százalékkal egészíthetik ki az uniós támogatás összegét, Románia esetében azonban több száz millió eurós összeg hiányzik a mezőgazdasági minisztérium erre fordítható pénzkeretéből.
Állami támogatás helyett a hitelek részleteinek átütemezését, és az inputanyag-szállítók kifizetésének halasztását ajánlja a gazdáknak a bukaresti kormány. A Krónika által megkérdezett agrárszakemberek rossz megoldásnak tartják a kormányrendeletet.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!