Románia esetében több száz millió eurós összeg hiányzik az aszálykárok megtérítéséből
Fotó: Pinti Attila
Az Európai Bizottság a romániai aszálykár után járó kártérítés töredékét fizeti ki az országnak, a bukaresti mezőgazdasági minisztérium által beígért 200 eurós kárpótlás a jövő ködébe vész.
2024. szeptember 24., 21:432024. szeptember 24., 21:43
Teljes a bizonytalanság a kormány által megígért, hektáronkénti 200 eurós aszálykártérítés kifizetésével kapcsolatban. A mezőgazdasági minisztérium összesített adatai szerint idén ősszel 16 ezer gazda kért kárfelmérést 320 ezer hektár őszi vetésű mezőgazdasági területre, a tavaszi vetésű növényi kultúrák esetében ez viszont nagyságrenddel több.
A főleg kukorica- és napraforgóföldek esetében 138 ezer gazda jelezte, hogy aszálykárt szenvedett, a becsült szántóterület nagysága 2, 2 millió hektár, összesen tehát 2,52 millió hektár után kellene kártérítést fizetni.
A bukaresti szaktárca abban bízott, hogy az Európai Bizottság erre elkülönített forrásaiból lehet majd kártalanítani a romániai gazdákat, azonban az uniós agrárminiszterek szeptember 23-án, Brüsszelben megtartott AgriFish (Mezőgazdasági és Halászati Tanács) gyűlésén kiderült, hogy az Európai Bizottság 119,7 millió euró elkülönítését javasolta a 450 millió eurós mezőgazdasági tartalékalapból Bulgária, Németország, Észtország, Olaszország és Románia mezőgazdasági termelőinek közvetlen támogatására. A közép-erdélyi falugazdászokat foglalkoztató Pro Agricultura Egyesület információi szerint
Az uniós javaslat szerint az érintett tagországok 200 százalékkal egészíthetik ki az uniós támogatás összegét, Románia esetében azonban több száz millió eurós összeg hiányzik a mezőgazdasági minisztérium erre fordítható pénzkeretéből.
Állami támogatás helyett a hitelek részleteinek átütemezését, és az inputanyag-szállítók kifizetésének halasztását ajánlja a gazdáknak a bukaresti kormány. A Krónika által megkérdezett agrárszakemberek rossz megoldásnak tartják a kormányrendeletet.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!