2012. május 03., 14:552012. május 03., 14:55
Ponta ezzel ellentmondott azoknak a korábbi nyilatkozatoknak, amelyek szerint van elkülönített pénz a közalkalmazotti fizetések emelésére.
Mint arról tájékoztattunk, Bogdan Drăgoi leköszönő pénzügyminiszter a múlt héten kijelentette: a pénzügyminisztériumnál létezik egy 5 milliárd eurós tartalék, ezenkívül megvannak az előfeltételei, hogy Románia további egymilliárd eurót kapjon a Valutaalaptól és a Világbanktól a tartalékalap kiegészítésére.
Hasonlóan nyilatkozott Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, leköszönő kulturális miniszter is, aki vasárnap, Déván elmondta: a pénzügyminisztérium rendelkezik egy közel 5 milliárd eurós tartalékkal, amelyet a Boc-, illetve Ungureanu-kormány a közalkalmazottak bérnövelésére különített el, és amely lehetővé teszi a bérek 16 százalékos növelését.
Victor Ponta csütörtökön azt mondta: Florin Georgescu pénzügyminiszter-jelölt elkezdte „átnézni a papírokat és a költségvetéseket”, ezekből pedig egyértelműen kiderül, hogy az előző két kormány „soha sehol” nem különített el pénzt erre a célra.
Ehelyett mint a Boc-, mind pedig az Ungureanu-kabinet politikai alapon utalt ki összegeket a kormány tartalékalapjából a Demokrata Liberális Párt (PDL) helyi kiskirályainak – tette hozzá a kijelölt miniszterelnök.
A miniszterelnök-helyettesi tisztségre is jelölt Georgescu a programját ismertetve arról beszélt, hogy a Victor Ponta vezette kabinet megoldást akar találni a közalkalmazotti bérek és a nyugdíjak emelésére. Éppen ezért Georgescu azt tervezi, hogy az új kabinet majd újratárgyalja az államháztartási hiánycélt Románia nemzetközi hitelezőivel, úgy hogy az ne haladja meg a 3 százalékot.
Mint ismeretes, a kormány korábban 1,9 százalékban állapította meg az idei hiánycélt. Georgescu most azt mondja, hogy az új kormány is tiszteletben tartja a nemzetközi hitelezőkkel szemben vállalt kötelezettségeket, és „szigorúan betartja majd az államháztartási hiánycélt, amelyben az új kormány meg fog állapodni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF)”. Hangsúlyozta, hogy az újratárgyalt deficit sem fogja meghaladni a bruttó nemzeti össztermék (GDP) 3 százalékát.
Victor Ponta később már arról beszélt, hogy az IMF-fel a vonatkozó szándéknyilatkozatot várhatóan vasárnap estig véglegesítik, s azt követően derül majd ki, hogy honnan irányoznak át pénzt a bérek és nyugdíjak emelésére. A kijelölt miniszterelnök ugyanakkor leszögezte: erre a lépésre mindenképp sor kerül.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.