Románia nem küzd makrogazdasági egyensúlyvesztéssel, ám a külföldi tulajdon, a bankszektor sebezhetősége, a közalkalmazottak béremelése és a prociklikus adópolitikák miatt több pénzügyi kockázat is fennáll – jelentette be az Európai Bizottság.
2016. május 19., 16:342016. május 19., 16:34
„A gazdaság újjáélesztését célzó intézkedések közepette a külföldi tulajdon nagy mennyisége csökkenni kezdett. Az EB támogatásával intézkedések történtek az üzleti szféra megerősítésére. Jelenleg a bankszektor kellő mennyiségű tőkével rendelkezik és fizetőképes, ám bizonyos törvénykezdeményezések a stabilitást veszélyeztetik. A közalkalmazottak béreit és a minimálbért növelték, és adócsökkentéseket vezettek be. Ez a helyzet akár prociklikus adópolitikák megjelenéséhez is vezethet” – hangsúlyozza a brüsszeli testület.
A szakértők szerint a prociklikus adópolitikák azok, amelyek révén a kormány az állami költségvetés növelésére és az adók csökkentésére törekszik gazdasági növekedés idején, ám recesszió esetén csökkenti a költségeket és növeli az adókat. Az EB ugyanakkor arra szólítja fel a romániai intézményeket, tegyenek lépéseket az iskolaelhagyás ellen és az oktatás minőségének javítása érdekében, elsősorban a romák számára.
Az egészségügyi rendszeren belüli „informális kifizetéseket” korlátozni, a közigazgatásban működő eljárásokat pedig egyszerűsíteni és javítani kellene – írja a jelentésben az Európai Bizottság. A jelentésben továbbá azt javasolják Romániának, hogy „könnyítse meg az integrált közszolgáltatásokhoz való hozzáférést, terjessze ki az alapinfrastruktúrát és ösztönözze a gazdasági sokszínűséget.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!