Fotó: 123RF
Döntéshozó kamaraként elfogadta kedden a képviselőház az élelmiszer-pazarlás csökkentését célzó törvénytervezetet, amelyik lehetővé teszi, hogy a fogyasztók csökkentett áron jussanak hozzá azokhoz az élelmiszerekhez, amelyek szavatossági ideje rövidesen lejár. A jogszabályjavaslat a civil szervezetek számára is egyszerűsíti a nem romlandó élelmiszerek átvételét.
2024. február 20., 17:382024. február 20., 17:38
A 2016/217-es törvényt módosító és kiegészítő tervezetet 245 támogató és egy ellenszavazattal, 13 tartózkodás mellett fogadta el az alsóház – közölte az Agerpres hírügynökség.
Az RMDSZ keddi közleménye szerint a javaslatcsomagot az RMDSZ, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) törvényhozói dolgoztak ki.
A kommüniké idézi Miklós Zoltán Kovászna megyei parlamenti képviselőt, a törvénytervezet RMDSZ-es kezdeményezőjét, aki szerint a törvénytervezet megteremti a lehetőséget arra, hogy az élelmiszerláncban tevékenykedő gazdasági szereplők az élelmiszer-felesleget – amelyből később élelmiszer-hulladék keletkezne – rászorulóknak adományozzák, vagy közvetítő egységen keresztül eljuttassák olyan megfelelő helyre, ahol azt elfogyasztják.
A törvénytervezetbe foglalt kötelezettségek betartásával az agrár-élelmiszeripari ellátási lánc hatékonyabbá válna, hiszen az élelmiszer-pazarlás csökkentéséhez jelentősen hozzájárulna a keletkezett élelmiszertöbblet szétosztása, még mielőtt hulladék válna belőle, ehhez pedig egyértelmű jogi keretre van szükségünk” – magyarázta a képviselő.
Miklós Zoltán szerint a háztartások számára is kedvező ez az intézkedéscsomag, hiszen a családok alacsonyabb áron vásárolhatnak meg olyan élelmiszert, amelynek rövidesen lejár a szavatossági ideje. „Ugyanakkor az el nem fogyasztott ételt megfelelően becsomagolva, pluszköltségek nélkül is magukkal vihetik az étteremből, mi több, a vendéglátó egységeknek a menüben is jól láthatóan fel kell tüntetniük ezt a lehetőséget. Ezáltal a háztartások nem csak élelmiszerköltségüket tudják csökkenteni, hanem hozzájárulnak a pazarlás csökkentéséhez és annak a célkitűzésnek az eléréséhez, hogy 2030-ra Romániában felére csökkenjen az egy főre jutó élelmiszer-pazarlás mértéke” – nyilatkozta a képviselő.
Diana Buzoianu, a tervezet USR-s kezdeményezője elmondta az Agerpres hírügynökségnek,
Ezek között szerepel az élelmiszerek árának csökkentése szavatossági idejük lejárta előtt, illetve az élelmiszerek eladományozása, állati takarmányként való felhasználása, komposztálása vagy biogázként való felhasználása.
A tervezet szerint a törvény megszegése tízezer és húszezer lej közötti bírságot vonhat maga után.
Buzoianu kifejtette, a mezőgazdasági minisztérium digitális platformot hoz létre, amelyen a gazdasági szereplők jelenteni fogják az élelmiszer-pazarlással kapcsolatos adatokat.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!