Fotó: A szerző felvétele
2010. április 26., 09:102010. április 26., 09:10
Mint arról beszámoltunk, a váradiak még októberben rendeltek tizenkét nagy és huszonnégy közepes méretű autóbuszt a magyarországi vállalattól, ezek közül a nagyok időre meg is érkeztek, mire azonban az év végére ígért, úgynevezett midik legyártására és összeszerelésére sor kerülhetett volna, az Alfa Busznak anyagi gondjai adódtak. Miután háromszor is kizárták a céget a Volánbusz nagy összegű közbeszerzési eljárásából, az ismert Ikarus buszgyár jogutódja kénytelen volt csődöt jelenteni.
Az NHKV igazgatója márciusban azt nyilatkozta a Krónikának, hogy addig, amíg a csődeljárásról nem kap hivatalos értesítést, nem tud lépéseket tenni az ügyben, a szerződésbontás pedig nem tartozik a legjobb megoldások közé. Az azonban már akkor bizonyos volt, hogy a szerződésre 174 ezer euró garanciát helyezett letétbe az Alfa.
Most, hogy a helyzet véglegessé vált, április elsejével az NHKV egyoldalúan felbontotta az adásvételi szerződés midibuszokra vonatkozó részét, és felvette a maximális kötbért, vagyis a 174 ezer eurót. Csuzi István azt mondja, a váradi tömegközlekedést lebonyolító vállalat anyagilag kifejezetten jól járt a kudarcba fulladt tranzakcióval, hiszen a pénz elég arra, hogy egy ideig karbantarthassák a meglévő járműveket. A kisbuszok megvételéről még nem tettek le, az igazgató szerint megpróbálnak másik ajánlatot találni a huszonnégy busz megvásárlására.
Bár a garancia összege jól jött, a Nagyváradi Helyi Közlekedési Vállalat állandó anyagi gondokkal küzd, ezért a vezetőség a jegyek és bérletek árának emelését javasolja. Különösen sokba kerül a modern Siemens villamosok karbantartása, amelyek a sínek és váltók rossz állapota miatt gyakran kisiklanak, az egyik útvonalon pedig egyáltalán nem is járhatnak – az Aradi út 150 méteres sínszakaszának cseréjét már el is kezdték.
Az üzemanyag, az alkatrészek és a közműszolgáltatás drágulásával is érvelt Viorel Pop műszaki igazgató, aki szerint az NHKV kiadásai az elmúlt két és fél évben – amióta a jelenlegi jegyárakkal dolgoznak –, 35 százalékkal nőttek. Ha a tervet a helyi tanács is elfogadja, június elsejétől egy két utazásra feljogosító jegy 3 lej helyett 3,5 lejbe, egy minden vonalra szóló havi bérlet 45 lej helyett 60 lejbe kerül majd. A drágítás tervéhez az utazóközönség is hozzászólhat a secretariat@otlra.ro elektronikus postacímen.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.