2009. november 06., 09:522009. november 06., 09:52
„Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy Székelyföld a megújuló energia felhasználásának terén is fejlődő térség legyen. Ezért a Hargita Megyei Tanács a költségvetés visszaosztásánál is figyelembe vette és külön támogatta a helyi önkormányzatok ilyen jellegű törekvéseit, és fejlesztési igazgatóságának számtalan pályázata is ezt a célt hivatott szolgálni” – hangsúlyozta az esemény nyitányában Borboly Csaba, a megyei közgyűlés elnöke.
Mészáros Csaba, az ESPRO INVEST Kft. szakembere arról értekezett, hogy a megyében a legnagyobb potenciál a kis vízi erőművek létesítésére mutatkozik. Mint hangsúlyozta, a Csíkmadarason és a Csíkszenttamáson létesítendő vízi erőművek által megtermelt energia mennyisége az értékesítést is lehetővé teszi majd.
Vallasek István, a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem professzora, aki egyben az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság csíkszeredai fiókszervezetének elnöke is, többek között a megyében kiaknázható megújuló energiaforrásokat ismertette, továbbá elmondta, hogy a jövő év folyamán a megyei önkormányzat, illetve a Hargita Megyei Energiatakarékossági Közszolgálat az Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel és az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társasággal közösen a zöldenergiával kapcsolatos központot fog létrehozni információs és oktatási célokra.
Cornel Ilinca, a Bukaresti Műszaki Egyetem Hidrotechnikai Tanszékének professzora Működő vízi erőművek, valamint a csíkmadarasi vízierőmű-projekt bemutatása című előadásában rámutatott, hogy Romániában rengeteg vízi erőművet építettek, de sajnos hatvan százalékuk működésképtelen.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.