Fotó: Archív
2011. október 06., 06:402011. október 06., 06:40
A megyei önkormányzat kivizsgálja, hogy betartotta-e a Nokia a vele kötött szerződést, s ha nem, akkor megpróbálja visszaszerezni annak a pénznek legalább egy részét, amit azért költött el, hogy megvalósuljon a finn vállalat nemeszsuki beruházása. Ennek érdekében a testület bizottságot állított fel legutóbbi ülésén, azt követően, hogy kitudódott, a Nokia bezárja Kolozs megyei üzemét. Valentin Cuibuş, a PSD önkormányzati frakcióvezetője azt nyilatkozta, tudomása szerint a román fél mintegy 20 millió euróval járult hozzá a beruházáshoz.
Alin Tişe tanácselnök szkeptikus azt illetően, hogy a megyei önkormányzat pénzhez jut a Nokiától, ugyanakkor támogatásáról biztosította a cégvezetéssel tárgyaló szakszervezeteket. „Konstruktív volt az elnök hozzáállása, azt mondta, hogy mellettünk állnak, mindenben segítenek, amiben tudnak. Természetesen a tárgyalásokba nem tudnak belefolyni. Mi megyünk a magunk útján, a megyei önkormányzat pedig a magáén” – nyilatkozta Valentin Ilcaş, a Nokia-gyárban működő egyik szakszervezet vezetője, azt követően, hogy találkozott Alin Tişével. A munkáltatók érdekvédelmi szervezetének október végéig kell megegyeznie a cégvezetéssel a munkahelyüket elvesztő dolgozóknak fizetendő végkielégítésről.
Bogdan Hossu, a Cartel Alfa szakszervezeti tömb főtitkára szerint a Nokia legkevesebb 60 havi bérnek megfelelő végkielégítést kell hogy fizessen az alkalmazottaknak. Elmondása szerint hasonlóképpen történt ez a Nokia bochumi üzemének bezárásakor is, amikor a dolgozók 80 és 220 ezer euró közötti végkielégítésben részesültek. „A nemeszsuki munkásoknak 60–240 havifizetéssel egyenértékű végkielégítés járna, családi állapotuk, a Nokiánál ledolgozott idő, valamint a munka mezején eltöltött évek számának függvényében” – nyilatkozta a szakszervezeti vezető.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.