Fotó: Mediafax
2009. május 07., 10:052009. május 07., 10:05
Marian Sârbu esélyegyenlőségi, munka- és családügyi miniszter a megállapodás ellenére nem számol román vendégmunkások tömeges hazatérésével. A rendszer a latin-amerikai országok esetében már működik. A Romániával kötött megállapodás rövidesen hatályba lép, miután megtörténik a szükséges törvénymódosítás.
Spanyolországban a munka- és bevándorlásügyi minisztérium adatai szerint 2009 áprilisában a munkanélküliek száma elérte a 3 644 880-at, ami rekordnak számít 1996 óta, amióta ezt a statisztikát vezetik. A munkanélküliség 17,36 százalékos, az Európai Unión belül ez a legmagasabb ráta. A munkanélküliség emelkedése tavaly gyorsult fel Spanyolországban: 2008 áprilisa óta 1 306 363 ember veszítette el az állását.
A külföldi munkanélküliek száma 500 017 volt áprilisban, közöttük 340 015-en az Európai Unión kívüli országokból érkeztek. Az utóbbi években vendégmunkások ezrei érkeztek Latin-Amerikából, Marokkóból és Kelet-Európából. Sokan közülük az építőiparban és a szolgáltatási szektorban kaptak munkát; ezeket az ágazatokat az utóbbi hónapokban érzékenyen érintette a válság.
Jelenleg mintegy 750 ezer román állampolgárt tartanak hivatalosan nyilván Spanyolországban, közülük 70 912 munkanélküli, és 41 329-en jogosultak munkanélküli-segélyre. Spanyolország ugyanakkor támogatja, hogy vállalatai Romániába települjenek. Itt a 2007–2013 közötti EU-költségvetési időszakban 32 milliárd eurót kap az Unió strukturális alapjaiból, és ehhez a román kormány is hozzájárul 28 milliárd euróval. Romániában 513 621 munkanélkülit tartottak nyilván március végén, azaz a munkaképes lakosság 5,6 százaléka volt állás nélkül.
Marian Sârbu munkaügyi miniszter egyébként hétfőn közölte: Romániában továbbra is munkaerőhiány van, és az ország mintegy 100 ezer ember számára képes szakképzési tanfolyamokat szervezni.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.