2009. július 09., 09:342009. július 09., 09:34
A találkozó második napjától más országok vezetői is részt vesznek a munkában.
A tegnapi megbeszélések lapzártánkkor még tartottak. A találkozóra érkező politikusok azonban még a megbeszélés előtt nyilatkoztak a sajtónak. Barack Obama amerikai elnök megérkezését követően például azt emelte ki, „fontos” tárgyalni Iránnal és Észak-Koreával, hogy rábírják őket: mondjanak le a nukleáris fegyverkezésről.
Az amerikai elnök leszögezte: ha az Egyesült Államok és Oroszország vállalja a saját felelősségét, nagyon fontos, hogy a nemzetközi közösség rábírja az olyan országokat, mint Irán és Észak-Korea, hogy ebbe az irányba tegyenek lépéseket, nem pedig abba, amely a fegyverkezési verseny irányába vezetne.
Mint beszámoltunk, a csúcsot eredetileg Szardínia szigetén rendezték volna meg, de az április elején bekövetkezett mintegy 300 ember halálát követelő tragikus esemény arra késztette a szervezőket, hogy L’Aquilába tegyék át a csúcsot, amelynek résztvevői ezzel is kinyilvánítják a együttérzésüket az áldozatok hozzátartozóival és a földrengés kárvallottjaival.
Sokan még most is sátortáborokban laknak, és erre egy méretes transzparensen hívták fel az érkező előkelőségek figyelmét. XVI. Benedek pápa a Vatikánban több ezer zarándok előtt imádkozott azért, hogy a csúcs járuljon hozzá a szegények és elesettek megsegítéséhez. A szentatya a G8-as értekezlet előtt egy nappal adta közre első társadalmi témájú enciklikáját, amelyben a világméretű gazdasági válság leküzdéséhez „globális kormányzást” tart szükségesnek.
Ezzel párhuzamosan Olaszországban számos globalizációellenes szervezet kezdett tüntetésekbe. Kedden Rómában összecsapások voltak a demonstrálók és rendőrök között. Az olasz hatóságok rendkívüli biztonsági intézkedéseket vezettek be a csúcs idejére. Tegnap ugyanis 18 országból érkeztek környezetvédők, akik négy szénnel működő olaszországi erőmű kéményére feszítettek ki transzparenseket, amelyeken kérték a csúcs résztvevőit, hogy segítsék a légkör védelmének ügyét.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.