Pánikmegtakarításba fogott a romániai lakosság: sokan a téli számlákra tesznek félre pénzt

Egyre többen pesszimisták. A háború és az energiaválság csak fokozta a pánikhangulatot a romániai lakosság körében •  Fotó: Haáz Vince

Egyre többen pesszimisták. A háború és az energiaválság csak fokozta a pánikhangulatot a romániai lakosság körében

Fotó: Haáz Vince

Miközben nem is olyan rég még arról cikkeztünk, hogy az első félévben jelentősen megcsappantak a romániai megtakarítások, és pörgött a fogyasztás, szinte egyik napról a másikra megváltozott a trend, az emberek inkább elkezdtek spórolni, félretenni a nehezebb napokra. A Krónika által megszólaltatott gazdasági elemző szerint azonban a lakosság nem lett tudatosabbak, de a szomszédban zajló háború, az energiaválság pánikot generál, sokan azért spórolnak, hogy a télen ki tudják fizetni a fűtésszámlákat.

Bíró Blanka

2022. augusztus 19., 08:442022. augusztus 19., 08:44

Látványosan megnőtt a takarékoskodók aránya Romániában, egy negyedév alatt 16 százalékponttal emelkedett azok aránya, akik félretesznek a nehezebb időkre. A CEC Bank és a FinZoom.ro banki összehasonlító oldal minap közzétett közös felméréséből kiderül, hogy a romániaiak fele úgy értékeli, egy év alatt romlott az anyagi helyzete, több mint egyharmaduk pesszimista, további romlásra számít anyagi téren, és 63 százalék elkezdett félretenni a nehezebb napokra.

Főleg az energiadrágulás okoz aggodalmat

A közvélemény-kutatás eredményei szerint leginkább az energiaárak emelkedése miatt aggódnak az emberek. Az energiadrágulást a válaszadók 38,5 százaléka nevezte meg félelme kiváltó okaként, mintegy 60 százalékkal többen aggódnak emiatt, mint az első negyedévben végzett hasonló felmérés idején. A koronavírus-járvány miatt eközben 16,3 százalék aggódik, ez az arány is növekedett, és 14,6 százalék említette, aggasztja, hogy gondot jelenthet az élelem és az alapvető javak beszerzése.

Az orosz–ukrán háború ugyanakkor már nem tölti el akkora aggodalommal a romániai lakosságot, mint korábban: míg az első negyedévben ez a tényező állt a második helyen, most lecsúszott az ötödik pozícióba.

A munkanélküliségi kilátásoktól csak a válaszadók 5 százaléka tart, a hitelrészletek törlesztése miatti nehézségektől pedig csak 6 százalék.

Nem sikerül túl sokat félretenni

Viszont a bizonytalanság és a pesszimista kilátások arra késztették a lakosságot, hogy félretegyenek. Miközben az első negyedévben 47 százalék mondta, hogy havonta megtakarít egy bizonyos összeget, a második negyedévben a takarékoskodók aránya 63 százalékra növekedett. A többség ugyanakkor csak szerény összegeket tud félretenni, 28,6 százalék havonta kevesebb mint 300 lejt takarít meg, 17,9 százalék 300 és 600 lej között.

Ki otthon, ki bankszámlán. Egyre több romániai tesz félre rendszeresen pénzt •  Fotó: Pixabay Galéria

Ki otthon, ki bankszámlán. Egyre több romániai tesz félre rendszeresen pénzt

Fotó: Pixabay

Azoknak az aránya, akik rendelkeznek vésztartalékkal, és megtakarításaikból fedezni tudják háromhavi kiadásaikat, egy negyedév alatt 28,2 százalékról 36,9 százalékra emelkedett.

A készpénz a legelterjedtebb megtakarítási forma, 47 százalék otthon tartja a félretett pénzét, viszont az első negyedévben regisztrált adatokhoz képest csökkent az arányuk. A válaszadók 43 százaléka bankban helyezte el megspórolt pénzét, a folyószámlákon és a valutában tartott megtakarítások aránya kétszer nagyobb, mint a banki betéteké.

Az eladósodottságra vonatkozó kérdésekből kiderült, hogy tízből hat válaszadó törleszt hitelt, közülük 40 százalék lakásra vett fel kölcsönt.

A nagy többség számára a havi részlet törlesztése nem jelenthet gondot, hiszen több mint 60 százalék mondta, hogy a havi részlet kevesebb, mint a havi bevétele 25 százaléka. Arra a kérdésre, hogy voltak-e nehézségeik a törlesztés során, 55 százalék válaszolt nemmel, és 34 százalék mondta, hogy ez néha előfordult.

Nem lettünk tudatosabbak, de tartunk a jövőtől

Meglepőnek tartja a felmérés eredményeit Szabó Árpád közgazdász. A Partiumi Keresztény Egyetem oktatója a Krónikának elmondta, jelentős változás, hogy negyedév alatt 16 százalékponttal növekedett a megtakarítók aránya. Meglátása szerint két-három hónap alatt az emberek nem lesznek tudatosabbak, valószínűbb, hogy pánik generálta a változást a magatartásukban.

Idézet
„Nem hiszek benne, hogy a növekedés hátterében megfontolt megtakarítási stratégia áll, inkább azt tartom valószínűnek, hogy sokan pánikszerűen kezdtek spórolni, tartva a jövőtől, készülve a nehéznek ígérkező télre.

Az emberek gondolkodásmódja nem változik meg egyik hónapról a másikra, ahhoz hogy életvitelszerűen megtakarítsanak, pénzügyi kultúra, nevelés szükséges” – húzta alá a szakértő.

Szabó Árpád közgazdász •  Fotó: Partiumi Keresztény Egyetem Galéria

Szabó Árpád közgazdász

Fotó: Partiumi Keresztény Egyetem

Arra is kitért, hogy az empirikus tapasztalat azt mutatja, sokan továbbra is költekeznek, miután feloldották a járványügyi korlátozásokat, a romániai turisták elözönlötték Európát, még a megdrágult utazások, repülőjegyek sem fogják vissza az utazási kedvet.

Idézet
„Az emberek úgy mennek nyaralni, mintha ez lenne az utolsó alkalom, ami nem kizárt”

– fogalmazta meg Szabó Árpád.
Az egyetemi oktató kifejtette, már a pandémia alatt elkezdődött a pánik, amit a szomszédban zajló háború, valamint az energiaválság csak fokozott, ugyanakkor a társadalom éles megosztottsága növeli az emberek nyugtalanságát, ebben a helyzetben a mérsékelt hangok nem is hallatszanak. Közben szélesebbre nyílt az olló a nagyon gazdagok és a szegények között. Van egy réteg, akik „szórják a pénzt”, gondolkodás nélkül kifizetik az Untold fesztivál alatt Kolozsváron az óriási lakbért, a többség azonban a téli számlák miatt aggódik, és igyekszik félretenni egy kis pénzt, hogy decemberben és januárban fizetni tudja a fűtésszámláját.

Szabó Árpád mindenkit megfontolt költekezésre, megtakarításra buzdít, bár arra is felhívta a figyelmet, hogy ez kétélű fegyver, hiszen a romániai gazdasági növekedést elsősorban a fogyasztás pörgeti.

Ha az emberek visszafogják a költekezést, és kevesebbet vásárolnak, csökken az államkasszába befizetett áfa, vagyis kevesebb lesz az állam bevétele. Ha emiatt nem emelik a közalkalmazottak bérét, az még inkább visszafogja a költekezést, továbbá a szakember szerint félő, hogy leállítják a beruházások egy részét, és recesszióba fordul az ország gazdasága. „A jövő semmiképpen nem biztató, az a kérdés, hogy a rosszabb vagy a kevésbé rossz forgatókönyv érvényesül” – összegezte Szabó Árpád.

korábban írtuk

„Kikezdte” a félelem a lakossági megtakarításokat, óvatos költekezésre intenek
„Kikezdte” a félelem a lakossági megtakarításokat, óvatos költekezésre intenek

Az év első öt hónapjában 8,4 milliárd lejjel csökkent a lejben elhelyezett lakossági betétek értéke. Elemzők szerint az emberek költeni kezdik megtakarításaikat, mert félnek az inflációtól. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 07., szerda

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli

Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli
2025. május 07., szerda

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is

Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is
2025. május 06., kedd

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt

Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt
2025. május 06., kedd

Nagyváradra is „besiklott” a világ egyik vezető sportszergyártója

Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Nagyváradra is „besiklott” a világ egyik vezető sportszergyártója
2025. május 06., kedd

Magyarországon volt a legolcsóbb a földgáz, Románia is dobogós

A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.

Magyarországon volt a legolcsóbb a földgáz, Románia is dobogós
2025. május 06., kedd

5 lejt meghaladó euró, elszálló kamatok: sokba fáj a polgároknak Simion első fordulós győzelme és a kormányválság

Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.

5 lejt meghaladó euró, elszálló kamatok: sokba fáj a polgároknak Simion első fordulós győzelme és a kormányválság
2025. május 05., hétfő

Beleremegett a Bukaresti Értéktőzsde az elnökválasztás első fordulójának eredményébe

A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.

Beleremegett a Bukaresti Értéktőzsde az elnökválasztás első fordulójának eredményébe
2025. május 04., vasárnap

A bukaresti aggályok miatt az MVM kitolta az E.ON romániai üzletága megvásárlásának becsült időpontját

Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.

A bukaresti aggályok miatt az MVM kitolta az E.ON romániai üzletága megvásárlásának becsült időpontját
2025. május 01., csütörtök

Késlekedő kisajátítások miatt kell várni az észak-erdélyi autópálya problémás szakaszának építésére

Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.

Késlekedő kisajátítások miatt kell várni az észak-erdélyi autópálya problémás szakaszának építésére
2025. április 30., szerda

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok