A benzin Romániában az átlagbér növekedését meghaladó ütemben, 12,7 százalékkal drágult
Fotó: Barabás Ákos
Ötször több üzemanyagot lehet vásárolni a svájci átlagbérből, mint a romániaiból – derül ki egy, a Digi 24 hírtelevízió által idézett elemzésből, amely azt vizsgálta, hogy az egyes országban hány liter benzint lehet tankolni az illető államban regisztrált havi bruttó átlagbérből.
2021. július 20., 09:372021. július 20., 09:37
Svájc immár harmadik éve a „verseny” verhetetlennek tűnő nyertese, ott ugyanis 3582 liter benzinre elegendő az összeg. A második Luxemburg 2955 literrel, a bronzérem pedig Dániának jutott, ahol a havi bruttó átlagbér 2328 liter benzinre elegendő.
majd a Moldovai Köztársaság és Ukrajna következik 358, illetve 389 liter benzinnel.
A január–március időszakban Európa-szerte drágultak az üzemanyagok. Az ok: nőtt a kőolaj világvilágpiaci ára. Romániában az átlagot meghaladó ütemű volt a drágulás, de így is a második legolcsóbb a benzin és a gázolaj is.
Romániában eközben az Országos Statisztikai Intézet (INS) által legutóbb közzétett 5804 lejes bruttó átlagbér 669 liter benzinre elegendő. Ez amúgy csökkenést jelent a tavalyhoz képest, a 2020-as 5429 lejes bruttó átlagbér még 673 liter üzemanyagra volt elegendő. Az ok egyszerű: a benzin az átlagbér növekedését meghaladó ütemben, 12,7 százalékkal drágult.
Jelentősen megdrágultak az elmúlt néhány hónap leforgása alatt az üzemanyagok, ma már csaknem annyit kell fizetnünk egy liter benzinért vagy gázolajért, mint a koronavírus-világjárvány előtt.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
szóljon hozzá!