Fotó: Barabás Ákos
A január–március időszakban Európa-szerte drágultak az üzemanyagok. Az ok: nőtt a kőolaj világvilágpiaci ára. Romániában az átlagot meghaladó ütemű volt a drágulás, de így is a második legolcsóbb a benzin és a gázolaj is.
2021. március 11., 09:092021. március 11., 09:09
Az elmúlt hetekben bizonyára mindenki észrevette, hogy többet kell fizetni tankoláskor, vannak már olyan töltőállomások is, ahol 6 lej környékén alakul – vagy akár meg is haladja ezt a szintet – egy liter benzin van gázolaj literenkénti ára.
Mint az Európai Bizottság üzemanyagár-monitorja, az Oil Bulletin adataiból láthatjuk, január 11-én egy liter 95-ös benzin átlagosan 4,86 lejbe került, a gázolaj literenkénti ára pedig 4,90 lej körül alakult. Ez azt jelenti, hogy a benzin ára alulról súrolta az egy eurót (0,997), egy liter gázolaj pedig egy euróba került. Március elsején viszont mind a benzin, mind a gázolaj literenkénti átlagára 5,29 lej volt, ami már 1,08 eurót jelent.
Jelentősen megdrágultak az elmúlt néhány hónap leforgása alatt az üzemanyagok, ma már csaknem annyit kell fizetnünk egy liter benzinért vagy gázolajért, mint a koronavírus-világjárvány előtt.
Az Economica.net gazdasági hírportál elemzése ugyanakkor aláhúzza, hogy nem csak Romániában nőttek ugyanakkor az üzemanyagárak, hanem – Málta kivételével – szerte az Európai Unióban drágulást regisztráltak.
Tizennyolc tagállamban nőtt lassabban a benzin ára, a gázolaj pedig 13 országban drágult kisebb mértékben.
A benzin európai átlagára 1,4 euró/liter, a gázolajé 1,27 euró/liter.
A drágulás oka a kőolaj világpiaci árának emelkedése, egy hordó ára januárban még 50 euró körül alakult, mára pedig már mintegy 60 euró.
Drágulással kezdték az idei évet az üzemanyagok, az árak szépen-lassan visszakúsznak a 2020 eleji, tehát a koronavírus-világjárvány begyűrűzése előtti szintre.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!