Fotó: Barabás Ákos
Jelentősen megdrágultak az elmúlt néhány hónap leforgása alatt az üzemanyagok, ma már csaknem annyit kell fizetnünk egy liter benzinért vagy gázolajért, mint a koronavírus-világjárvány előtt. Szakemberek szerint a trend azzal magyarázható, hogy kezd magához térni gazdaság, nő a kőolaj világpiaci ára.
2021. február 23., 08:472021. február 23., 08:47
Miközben novemberben még egy liter benzinért 4,43 lejt, a gázolajért pedig 4,38 lejt kellett lepengetni, kedd reggel az üzemanyagár-monitoron általunk megnézett töltőállomásokon 5,24 és 5,38 lej között alakult a standard típusú benzin ára, a gázolajért pedig 5,22 és 5,37 lej közötti összeget kértek el literenként. A különbség tehát már akár az egy lejt is eléri.
– értékelte a trendet a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva Răzvan Nicolescu volt energiaügyi miniszter.
Tavaly 2,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző évhez mérten Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által csütörtökön nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Hollandiában egy liter benzin 8,14 lej, Norvégiában pedig egy liter gázolajért 7,22 lejt kérnek. Eközben Ukrajnában a legolcsóbb a benzin – 3,88 lej/liter –, a gázolajért pedig a Moldovai Köztársaságban kell a legkevesebbet – 3,48 lej/liter – lepengetni.
2021. január elsejétől átlagosan 6 banival drágul a benzin és a gázolaj a töltőállomásokon a jövedéki adó emelkedése következtében.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
1 hozzászólás