A benzin Romániában az átlagbér növekedését meghaladó ütemben, 12,7 százalékkal drágult
Fotó: Barabás Ákos
Ötször több üzemanyagot lehet vásárolni a svájci átlagbérből, mint a romániaiból – derül ki egy, a Digi 24 hírtelevízió által idézett elemzésből, amely azt vizsgálta, hogy az egyes országban hány liter benzint lehet tankolni az illető államban regisztrált havi bruttó átlagbérből.
2021. július 20., 09:372021. július 20., 09:37
Svájc immár harmadik éve a „verseny” verhetetlennek tűnő nyertese, ott ugyanis 3582 liter benzinre elegendő az összeg. A második Luxemburg 2955 literrel, a bronzérem pedig Dániának jutott, ahol a havi bruttó átlagbér 2328 liter benzinre elegendő.
majd a Moldovai Köztársaság és Ukrajna következik 358, illetve 389 liter benzinnel.
A január–március időszakban Európa-szerte drágultak az üzemanyagok. Az ok: nőtt a kőolaj világvilágpiaci ára. Romániában az átlagot meghaladó ütemű volt a drágulás, de így is a második legolcsóbb a benzin és a gázolaj is.
Romániában eközben az Országos Statisztikai Intézet (INS) által legutóbb közzétett 5804 lejes bruttó átlagbér 669 liter benzinre elegendő. Ez amúgy csökkenést jelent a tavalyhoz képest, a 2020-as 5429 lejes bruttó átlagbér még 673 liter üzemanyagra volt elegendő. Az ok egyszerű: a benzin az átlagbér növekedését meghaladó ütemben, 12,7 százalékkal drágult.
Jelentősen megdrágultak az elmúlt néhány hónap leforgása alatt az üzemanyagok, ma már csaknem annyit kell fizetnünk egy liter benzinért vagy gázolajért, mint a koronavírus-világjárvány előtt.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
szóljon hozzá!