Fotó: Haáz Vince
Több mint négy és félszer több pénzt visz haza fizetésnapon egy romániai IT-s, mint a vendéglátóiparban dolgozók – a Wall-street.ro gazdasági portál az Országos Statisztikai Intézet (INS) által a rendelkezésére bocsátott adatsorok alapján rangsorolta a legjobban és a legrosszabbul kereső romániai szakmákat.
2023. január 17., 11:562023. január 17., 11:56
2023. január 17., 12:022023. január 17., 12:02
Ahogyan már megszokhattuk, az IT-szektorban a legmagasabb az átlagbér: a nettó átlagkereset tavaly novemberben elérte a 10 329 lejt. Az információs és kommunikációs ágazatban tevékenykedők a második legszerencsésebbek 8680 lejes átlagbérrel, majd a kiadók alkalmazottai következnek 8077 lejjel.
A top 10-be bekerültek még a dohányiparban (7630 lej), a koksz- és a kőolajfeldolgozásban (7539 lej), a légi szállításban (7134 lej), a pénzügyi közvetítésben – kivéve a nyugdíjbiztosítást (6914 lej), a pénzügyi közvetítési és biztosítási (6650 lej), valamint a nyugdíjbiztosítási ágazatban (6602 lej) alkalmazottak.
Fotó: Haáz Vince
tény viszont, hogy ez az összeg 20 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Csak egy árnyalattal keresnek jobban a készruhagyártásban dolgozók (2320 lej). A harmadik helyen, számottevően jobb ágazati átlagbérrel, a szolgáltatói szektort találjuk 2819 lejes átlagkeresettel.
A rosszul fizető ágazatok tízes listáján van még a bútorgyártás (2846 lej), a fafeldolgozás (2880 lej), a bőrfeldolgozás (2900 lej), a postai és futárszolgáltatások (2967 lej), a hulladékgazdálkodás (2976 lej), a textilipar (2994 lej), valamint más ipari tevékenységek (3011 lej).
Ezek a nettó átlagkeresetek is magasnak tűnnek amúgy a minimálbérhez mérten, de nem szabad elfelejteni, hogy átlagoláskor a vezérigató fizetésétől a portásig mindenki fizetése bekerül a kalapba.
Amint arról korábban beszámoltunk, az Országos Statisztikai Intézet által nyilvánosságra hozott legfrissebb adatsorok szerint 2022 novemberében 4141 lej volt a nettó átlagbér Romániában.
Az elmúlt év novemberében az előző hónaphoz mérten 133 lejjel (3,3 százalékkal) 4141 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Románia nem most, hanem már 2019-ben megelőzte Magyarországot az éves bruttó átlagbérek tekintetében – közölték a Krónika megkeresésére a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem közgazdászai.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!