Fotó: Haáz Vince
Több mint négy és félszer több pénzt visz haza fizetésnapon egy romániai IT-s, mint a vendéglátóiparban dolgozók – a Wall-street.ro gazdasági portál az Országos Statisztikai Intézet (INS) által a rendelkezésére bocsátott adatsorok alapján rangsorolta a legjobban és a legrosszabbul kereső romániai szakmákat.
2023. január 17., 11:562023. január 17., 11:56
2023. január 17., 12:022023. január 17., 12:02
Ahogyan már megszokhattuk, az IT-szektorban a legmagasabb az átlagbér: a nettó átlagkereset tavaly novemberben elérte a 10 329 lejt. Az információs és kommunikációs ágazatban tevékenykedők a második legszerencsésebbek 8680 lejes átlagbérrel, majd a kiadók alkalmazottai következnek 8077 lejjel.
A top 10-be bekerültek még a dohányiparban (7630 lej), a koksz- és a kőolajfeldolgozásban (7539 lej), a légi szállításban (7134 lej), a pénzügyi közvetítésben – kivéve a nyugdíjbiztosítást (6914 lej), a pénzügyi közvetítési és biztosítási (6650 lej), valamint a nyugdíjbiztosítási ágazatban (6602 lej) alkalmazottak.
Fotó: Haáz Vince
tény viszont, hogy ez az összeg 20 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Csak egy árnyalattal keresnek jobban a készruhagyártásban dolgozók (2320 lej). A harmadik helyen, számottevően jobb ágazati átlagbérrel, a szolgáltatói szektort találjuk 2819 lejes átlagkeresettel.
A rosszul fizető ágazatok tízes listáján van még a bútorgyártás (2846 lej), a fafeldolgozás (2880 lej), a bőrfeldolgozás (2900 lej), a postai és futárszolgáltatások (2967 lej), a hulladékgazdálkodás (2976 lej), a textilipar (2994 lej), valamint más ipari tevékenységek (3011 lej).
Ezek a nettó átlagkeresetek is magasnak tűnnek amúgy a minimálbérhez mérten, de nem szabad elfelejteni, hogy átlagoláskor a vezérigató fizetésétől a portásig mindenki fizetése bekerül a kalapba.
Amint arról korábban beszámoltunk, az Országos Statisztikai Intézet által nyilvánosságra hozott legfrissebb adatsorok szerint 2022 novemberében 4141 lej volt a nettó átlagbér Romániában.
Az elmúlt év novemberében az előző hónaphoz mérten 133 lejjel (3,3 százalékkal) 4141 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Románia nem most, hanem már 2019-ben megelőzte Magyarországot az éves bruttó átlagbérek tekintetében – közölték a Krónika megkeresésére a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem közgazdászai.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!