2009. november 06., 10:022009. november 06., 10:02
A várhatóan kedden megjelenő prognózis szerint – amelynek tervezetéből a Financial Times közölt részleteket – a globális földgázpiac a korábbi, feszes keresleti-kínálati helyzet jellemezte eladói piacból máris vásárlói piaccá alakult át, amelyet a kereslet gyengülése és az ezzel egy időben belépő új ellátási források jellemeznek.
A jelentéstervezet szerint az ügynökség azzal számol, hogy ebben a helyzetben 2015-re legalább 250 milliárd köbméterre nő a földgázvezeték-rendszerek és a cseppfolyósított földgáz fogadására alkalmas kikötői terminálok többletkapacitása a fogyasztáshoz képest. Ez több mint a négyszerese lenne a 2007-ben mért kapacitási tartaléknak.
A szövegtervezet szerint a globális kereslet várható alakulása arra vall, hogy világszerte jelentősek lesznek a kihasználatlan kapacitások az interregionális vezetékrendszerekben és a cseppfolyósított földgázt fogadó terminálokon. A valószínűsíthető ellátási bőség messze ható következményekkel járhat a földgázárakra is – áll az IEA készülő tervezetében.
A Financial Times szerint a várható túlkínálat igen kedvezőtlen fejlemény lenne az orosz Gazprom földgázipari csoport számára, mivel kikezdené a cég által a fogyasztó és a tranzitországok felett gyakorolt „hatalmat”.
Oroszország az EU jelentős gázellátója marad, és az uniós import várhatóan emelkedni is fog, de a korábban vártnál jóval kisebb ütemben. Valószínű az is, hogy Európa talál olcsóbb alternatív földgázbeszerzési forrásokat, különösen Észak-Afrikában és esetleg a Közel-Keleten, áll az ismertetésben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.