A kötelező gépjármű-biztosítási (RCA) kötvények árának csökkentését célozza a Pénzügyi Felügyelet (ASF) legújabb intézkedése, amellyel a biztosítótársaságok által a hatóságnak befizetendő hozzájárulásokat mérséklik.
2016. június 13., 16:002016. június 13., 16:00
Az ASF közleményben jelezte, hogy a felügyelet bevételeire vonatkozó, 2014/16-os számú szabályzatot módosító tervezet szerint a társaságoknak mintegy 10 százalékkal kevesebb hozzájárulást kellene fizetniük az eladott RCA-kötvények után. A tervezetet az intézmény honlapján bocsátják közvitára tíz napig.
A Pénzügyi Felügyelet már a tavalyi év végén jelezte, hogy 1 százalékról 0,8 százalékra kívánják mérsékelni a kvótát, amely arra vonatkozik, hogy a biztosítóknak mekkora összeget kell befizetniük a Romániában bejegyzett gépkocsikra kötött RCA-kötvényeket nyilvántartó CEDAM-adatbázis fenntartására és kezelésére. Az adatbázis az alapja egyébként a – biztosítottat autóvezetői múltja szerint jutalmazó vagy büntető – bonus-malus rendszernek.
Az ASF ezzel szemben még tavaly 1 százalékról 2 százalékra emelte azt a kvótát, amely alapján a társaságoknak az eladott kötvények után hozzájárulást kell fizetniük a biztosítással nem rendelkező járművek által okozott balesetekben megsérült személyek kártérítését végző alapba (FPVS). Mind a CEDAM-nyilvántartás fenntartására, mind az alapba befizetett hozzájárulás olyan költség, amelyet a biztosítótársaságok beleszámolnak az ügyfeleknek eladott kötvények árába, így az ASF azt reméli, hogy az intézkedés nyomán ezek ára csökkenni fog. Mişu Negriţoiu, a Pénzügyi Felügyelet elnöke nemrég arról számolt be, hogy a hatóság ismét nagyszabású ellenőrző akcióra készül, amelynek során azt vizsgálják, hogy a társaságok tisztességes áron kínálják-e az RCA-kötvényeket.
Júliusig kell kártérítést igényelniük a magyar Astra-ügyfeleknek
Az Astra biztosítótársaság magyarországi ügyfeleinek július 27-ig kell eljuttatniuk Bukarestbe a kárkifizetésre, illetve a meg nem szolgált díj visszatérítésére vonatkozó kérésüket – nyilatkozta Binder István, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti szóvivője hétfőn az M1 csatornán. Az MTI szerint a határidő azokra a kárt szenvedett ügyfelekre vonatkozik, akik április 28-ig, a biztosító jogerős felszámolásának elrendelésig jelezték a kárukat, de azt nem tudták forintosítani. A szóvivő az adásban azt tanácsolta, hogy aki még az Astra ügyfele, minél előbb szerződjön másik biztosítóval.
A Money.ro pénzügyi hírportál eközben arról számolt be, hogy az Astra után minden bizonnyal a Carpatica biztosítótársaság is csődbe fog menni, miután az Ilie Carabulea üzletember tulajdonában lévő vállalkozásban érdekelt egyetlen beruházó visszalépett, mivel arra számított, hogy a Pénzügyi Felügyelet nem fogja engedélyezni, hogy részesedést szerezzen a cégben.
A 2015-ben 600 millió lejes üzleti forgalmat jegyzett Carpatica ugyanakkor még mindig árul autóbiztosítási kötvényeket. Az Astra és a Carpatica piaci részesedése az előbbi csődbemenése előtt 20 százalékos volt. Az Astra mellett egyébként a Carpatica az, amely most országos szinten a legolcsóbban kínálja az RCA-kötvényeket – hasonlóan a szintén román tőkéjű City Insurance-hez, amely a külföldi biztosítókhoz képest féláron adja el szolgáltatásait.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!