Fotó: Haáz Vince
Marcel Ciolacu miniszterelnök tervei szerint jövő év elejétől életbe fog lépni az új nyugdíjtörvény, és „legalább az inflációs rátával megegyező” nyugdíjemelés várható, de előbb a kisebb összegű juttatásokat növelik.
2023. szeptember 26., 09:042023. szeptember 26., 09:04
A kormányfő az Antena 3 CNN televíziónak nyilatkozva hétfő este elmondta, a kormány és az Európai Bizottság is úgy véli, hogy a jelenlegi romániai nyugdíjrendszer méltánytalan, ezért az új törvény kidolgozásakor elsősorban a társadalmi egyensúly helyreállítására törekednek. Ciolacu tervei szerint az új jogszabályt még ebben az évben elfogadják, hogy léphessen életbe 2024. január 1-jétől.
Amikor arról faggatták, hogy milyen arányú nyugdíjemelést mérlegelnek, a miniszterelnök azt mondta, „legalább az inflációs rátával megegyező” nyugdíjemelésre lehet számítani.
„Majd meglátjuk az év végén, vélhetően novemberben, amikor elkészül az új törvény” – idézte a miniszterelnök televíziós nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Augusztus végén 4 766 378 nyugdíjasa volt Romániának, az átlagnyugdíj értéke 1965 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) adataiból.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfői bejelentése szerint szeretné, ha év végére sikerülne véglegesíteni az új nyugdíjtörvényt.
A magyar Építési és Közlekedési minisztérium kiírta a Debrecen és Nagyvárad között megépítendő vasútvonal első szakaszának megtervezésére vonatkozó pályázatot.
Több tucat magyarországi álláskereső talált munkát a minap Nagyváradon, ahol nagyszabású állásbörzét tartottak. Békési Csabával, az állásbörzét szervező Bihar megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatójával járjuk körül a témát.
Jövő héten, egészen pontosan június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautóprogram 2025-ös kiírása; a magánszemélyek június 19-étől pályázhatnak a gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.
Románia nehéz gazdasági helyzetben van, ezért sürgős intézkedésekre van szükség, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig vállalja, hogy része lesz annak a kormánynak, amely meghozza ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
szóljon hozzá!