2012. június 27., 08:402012. június 27., 08:40
„Még mindig érezni, hogy az emberek kevesebbet fordítanak nyaralásukra, mint például 2008 vagy 2009 előtt” – állítja Török Csaba, a marosvásárhelyi Maori utazási iroda vezetője. Éppen ezért sokan az egyéni utakat választják a szomszédos országokba. A toplistát a bolgár tengerpart vezeti, ahova a befizetők többsége személygépkocsival jut el. A népszerűségi lista második helyezettje Görögország, ahova a szabadságolók inkább a buszozást választják.
Ugyanakkor egyre többen utaznak a horvát és a montenegrói tengerpartra. A Marosvásárhely–Hurghada-repülőjárat beindításával megnőtt az egyébként nagyon előnyös árban kínált Egyiptom iránti érdeklődés is. A vásárhelyi utazási irodák vezetői remélik, hogy az egyelőre kísérleti jelleggel indított charterjáratot nem költöztetik vissza Kolozsvárra.
A repülős utazások esetében ismét megnőtt az Antalya, a görög szigetek és Tunézia iránti érdeklődés. A Thomas Huxnál a legtöbben görög vakációra fizettek be, de itt is keresettnek bizonyulnak a bolgár és a török csomagok. Míg a körutazások időszaka általában a tavasz és az ősz, a Hajdú Zoltán által irányított cég augusztusban is szervez kárpátaljai és lengyelországi buszos utat.
Májusban és júniusban tavalyhoz képest csökkent a foglalások száma, ugyanakkor egyre többen élnek az előfoglalások nyújtotta kedvezményekkel, míg mások az utolsó pillanati, úgynevezett last minute ajánlatokra várnak – számolt be eközben az idegenforgalmi piac idei változásairól lapuknak Janka Katalin, a kolozsvári Boomerang Services utazási iroda ügyvezető igazgatója. Hozzáfűzte: nem arról van szó, hogy idén csökkenne az utasforgalom, hanem csak másképp strukturálódik időben, ugyanis változnak a turisták preferenciái, a forgalom számottevő változásáról ugyanakkor egyelőre nem lehet beszélni.
„A forgalmat nemcsak a belföldi kereslet, hanem a nemzetközi piac is befolyásolja. Ha csökken a német, orosz kereslet, akkor a felkapottabb török és görög üdülőhelyek is kedvezőbb árfekvésű ajánlatokat tesznek a romániai turisták számára” – fogalmazott a szakember. Elmondása szerint idén viszont nem csökkentek az árak, van ahol még nőtt is. Az erdélyi turisták preferenciái nem változtak, akik saját autójukkal kelnek útra Bulgáriát, vagy Horvátországot választják inkább, ugyanakkor egyre felkapottabbá válik Montenegró is. Akik pedig inkább repülővel utaznak, és az úgynevezett „all inclusive” szolgáltatást veszik igénybe, Törökországba repülnek, míg a görög szigetek közül továbbra is Kréta a legnépszerűbb – tudtuk meg Janka Katalintól.
Hazai, valamint viszonylag alacsony áru külföldi nyaralásokra fizetnek be elsősorban a vakációzni vágyó szatmáriak. Helyi utazási irodák tájékoztatása szerint a tavalyi évhez hasonlóan most is vezetik a keresettségi listát a román tengerparti üdülők, ugyanakkor ügyfeleik érdeklődnek hazai hegyvidéki nyaralások, illetve a gyógykezelési központok szolgáltatásai iránt is. Mint megtudtuk, Herkulesfüdő és Szováta tartozik a legnépszerűbbek közé, és többen készülnek a Nagyvárad melletti Félixfürdőre is. A külföldi üdülési lehetőségek közül a legkeresettebbek a törökországi, a görögországi, a spanyolországi, a tunéziai, valamint az egyiptomi utak.
Az idei nyár jellegzetessége, hogy megingott a bizalom Görögország iránt – ecsetlete tapasztalatait László Endre, a sepsiszentgyörgyi székhelyű Transilvania Tourist Service utazási iroda ügyvezető igazgatója. Mint részletezte, annak ellenére, hogy a szolgáltatások minősége semmit nem változott, sőt még 50-70 százalékkal az árakat is csökkentették, hogy megtartsák a vendégeiket, sokan ódzkodnak. „Szerintem most érdemes Görögországba utazni, ám az ügyfeleket nehéz erről meggyőzni” – fogalmazta meg László Endre.
A szakember szerint, a görög piac visszaesése miatt leterhelődtek a horvát üdülőhelyek, divatos Montenegró és Bulgária. Ezeken a tengerparti településeken idén nagy a zsúfoltság, és a fokozott érdeklődést kihasználva az árakat is megemelték. László Endre elmondta, népszerű még Spanyolország, ahol jól lehet ötvözni a tengerparti nyaralást és a kulturális turizmust.
Több mint 30 százalékkal emelkedtek az utazási irodák on-line eladásai az év első öt hónapjában, annak ellenére, hogy a hagyományos foglalások száma az elmúlt időszakban nem változott, esetenként pedig visszaesést is jegyeztek a szakemberek. Az internetes tranzakciók átlagértéke ugyanakkor 18 százalékkal, a tavalyi év azonos időszakában jegyzett 155 euróról 182 euróra nőtt 2012 első felében – derült ki a PayU on-line adásvétellel foglalkozó cég felméréséből. A vállalat illetékesei szerint az on-line foglalás népszerűsége többek között annak köszönhető, hogy az internetes ajánlatok jóval több kedvezményt kínálnak a vásárlóknak, akik ugyanakkor egyszerűbben és gyorsabban értesülhetnek az új ajánlatokról, az on-line közeg pedig emellett a különböző üdülési csomagok hatékonyabb összekapcsolására is lehetősét nyújt. A szakemberek rámutattak, az elmúlt időszakban emiatt folyamatosan növekedett mind a piac, mind az on-line tevékenységüket bővítő fogyasztók száma. |
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.